Polskie lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich wyzwolone! Dokonał tego żywioł wiatru.

4
Lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich fot. Przemysław Król

Jak widać nawet natura domaga się sprawiedliwości po dzisiejszej nocnej wichurze lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa zostały odsłonięte. Poinformował portal Kresy.pl, zdjęcie to zostało wykonane w porannych godzinach, w poniedziałek 11.03.2019.

Lwów który ma niepodważalnie Polskie korzenie, jest dla Ukraińców sporą bolączką – za wszelką cenę z chęcią zatarli by tam wszelki symbol Polskości. Posągi na cmentarzu Łyczakowskim pozostają zasłonięte od stycznia 2016 r. Kiedy to lwowska rada obwodowa zwróciła się do służb z wnioskiem o zbadanie, czy lwy „nie mają charakteru antyukraińskiego”. Kwestionowano również sam powrót lwów na cmentarz w grudniu 2015 roku, wtedy to po 44 latach ich „wygnania” na peryferie Lwowa, dokonanego przez Sowietów w 1971 roku.

Na cmentarzu jest pochowane blisko 3000 Orląt Lwowskich, czyli młodzież szkół średnich i wyższych, robotnicy, urzędnicy, inteligencja oraz dziewczęta, którzy stanęli w obronie Lwowa. Wszyscy dokonali tego na ochotnika wobec braku we Lwowie regularnych oddziałów wojskowych Wojska Polskiego – w listopadzie 1918 roku. Toczyli walki z ukraińskim wojskiem w mieście oraz również na przedpolu miasta z Armią Czerwoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej latem 1920 roku. Cmentarz dawniej nazywany był przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo).

W zeszłym roku na nekropolii Łyczakowskiej miał miejsce incydent. Pewien Polak odsłonił lwy zdzierając z nich płyty, został wtedy ukarany grzywną w wysokości 12 zł. Tym razem dokonał tego żywioł wiatru, jak widać nawet natura domaga się sprawiedliwości.

Odsłonięty lew na cmentarzu Orląt Lwowskich fot. Przemysław Król

Ukraińcy już zapowiadają że odbudują tę „skrzynie z paździerza”.

4 KOMENTARZE

  1. Szczerze mówiąc to nie rozumiem ich postępowania.. Byłem we Lwowie nie raz i nie odnoszę wrażenia że starają się zatrzeć wszelkie symbole Polskości. Jest tego całkiem sporo i to nawet dobrze eksponowanych. Jednak to co robią z cmentarzem jest dla mnie nie zrozumiałe w świetle tego co widziałem… Jakieś mają rozdwojenie jaźni….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię