Pasjonaci kolejny raz wyruszyli w teren by odnaleźć ślady po średniowiecznej bitwie, która odbyła się pod Legnicą w 1241 roku. Odkryli przy tym niezwykle cenne dla regiony rzymskie monety!

We wrześniu i październiku bieżącego roku członkowie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego zaliczyli kilka wyjść w teren w ramach badań poszukiwawczych miejsca bitwy pod Legnicą z 1241 r. I choć nie przyniosły one przełomu w ustaleniu lokalizacji zbrojnych zmagań między rycerstwem księcia Henryka Pobożnego a oddziałami mongolskimi, to zaskoczyły odkryciem wielu interesujących zabytków. Opiekę merytoryczną w trakcie badań sprawowali Tomasz Stolarczyk i Przemysław Paruzel, pracownicy działu archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.

Do najciekawszych znalezisk zaliczyć można przede wszystkim 4 monety rzymskie z różnych okresów trwania Cesarstwa. Chronologicznie najwcześniejszą jest srebrny denar pośmiertny Faustyny Starszej (RIC 368), żony cesarza Antoninusa Piusa wybity po roku 141 r. Następnie wymienić należy antoninian (dwudenar) pośmiertny cesarza Klaudiusza II Gockiego datowany po 270 r. Najmłodsze są dwie monety późnorzymskie z IV w. n.e. Pierwsza to follis lub majoryna (nominał wagowo-wymiarowy AE3) wybita za panowania cesarza Konstancjusza II, tj. w latach 337-361 n.e., natomiast drugą jest niewielki numizmat (nominał wagowo-wymiarowy AE4) z okresu panowania Teodozjusza I Wielkiego, czyli z lat 379-395 n.e.

Obecność znalezisk mających bezpośrednie powiązania z Imperium Rzymskim dowodzi istnienia w tym miejscu osadnictwa w pierwszych wiekach naszej ery i dalekosiężnych kontaktów handlowych, dzięki którym te przedmioty tu dotarły.

Prócz monet rzymskich udało się odnaleźć również inne ciekawe przykłady mennictwa o znacznej rozpiętości chronologicznej i geograficznej. Są to m.in. moneta o nominale 1 batzena (4 krajcary) księcia arcybiskupa Leonharda von Keutschach wykonana w 1509 r. w Salzburgu, półtorak koronny króla Zygmunta III Wazy wybity w 1624 r. czy szeląg inflandzki wybity w Rydze za panowania króla szwedzkiego Karola XI Wittelsbacha (lata 1660-1697).

Obok opisanych powyżej zabytków pozyskano jeszcze wiele innych ciekawych przedmiotów. Wszystkie one są przedmiotem opracowania naukowego a dodatkowo będzie je można podziwiać w trakcie planowanej na przyszły rok wystawy przygotowywanej przez Muzeum Miedzi w Legnicy. Wystawa ta ma na celu kompleksowo przedstawić wyniki poszukiwań bitwy legnickiej prowadzonych od 2018 r.

Autor i zdjęcia: Przemysław Paruzel

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. Witam to bardzo dobze że są tacy ludzie i odkrywają historie i poświęcają swuj czas bezinteresownie i może nie powinienem tu o tym pisać ale ja mam już 30 lat Monetę bitą w mennicy w Hiszpani patagon o średnicy 32 mm z 1628 roku to czy mogę otrzymać odp czy jest coś warta tyle pozdrawiam

    • Skoro posiada Pan taką monetę w swoim zbiorze i wie dokładnie czym jest to z pewnością zna też jej wartość. Jeśli nie to można skorzystać z internetu, nie wyceniamy tutaj niczego. Zdrów!

    • Monety, uważaj z tym co piszesz w internecie bo pisowska żydobolszewia za chwilę się może zgłosić po to. Jestesmy pod żydowską okupacja jak Palestyna, lepiej nie pisać co się ma czy co się znalazło i przede wszystkim zadnej współpracy z bydlakami spod znaku pisowskiego archeo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.