Bartoszyce. Rozkopali cmentarz – czaszki i kości na powierzchni… (GALERIA)

5
Robotnicy rozkopali cmentarz w Bartoszycach, czaszki i kości na powierzchni

W dniu wczorajszym zostaliśmy zaalarmowani że w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) przy ul. Grota-Roweckiego, w związku z pracami przy instalacji gazowej na powierzchnie wykopano i pozostawiono sporą ilość ludzkich kości – w tym czaszki.

Wczoraj Łukasz Cudak członek Bartoszyckiego Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Rosenthal” z ciekawości przyjrzał się wykopom wykonanym w związku z prowadzeniem nowej instalacji gazowej przy ul. Grota-Roweckiego. Jak sam przyznaje ciekawość była duża, bo w takich zurbanizowanych miejscach często można na powierzchni trafić resztki porcelany, szkła, butelki itd. Niestety okazało się że w dalszym odcinku wykopu wszędzie na powierzchni zalegają ludzkie szczątki… w tym czaszki.

O swoim odkryciu niezwłocznie powiadomił policję, która zabezpieczyła ten teren przez patrol. Jeszcze tego samego dnia wieczorem większe kości z powierzchni zniknęły, mniejszych nikt nie zabrał. Z uzyskanych informacji wiemy że w tym miejscu dawniej stał średniowieczny kościół przy którym był cmentarz, a teren jest teoretycznie pod ochroną konserwatora zabytków. Dziś prace w tym miejscu są kontynuowane jak by nic się nie wydarzyło – bez żadnego nadzoru archeologicznego.

Nie jest to pierwszy raz gdy w Bartoszycach dzieją się takie rzeczy. Rok temu w innym miejscu była identyczna sytuacja, którą opisała miejscowa gazeta. Wszyscy wiedzieli że był tam zlokalizowany cmentarz, jednak prace nie zostały przerwane i szły dalej. Wczorajszego odkrycia akurat nikt się nie spodziewał i jak widać nie był na nie przygotowany.

Szkoda tylko że gdy teraz wyszło to na jaw, to nikt należycie nie zabezpieczył tych prac i nie przeprowadził tam w związku z tym żadnych czynności czy badań.

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

5 KOMENTARZE

    • Jesli tak, to wcale bym sie mu nie dziwila. Archeolgie sie studiuje i ciezko pracuje. A w Polsce zarabia sie mniej od przyglupiego lenia z trojami na szynach z podstawowki, ktory za pensje 2x od doktoranckiej „meczyl sie nie bedzie” – cytat z lenia zwierzajacego sie panience w autobusie ze za 1800 to on robil nie bedzie (plada doktoranta wynosila wtedy 760zl) W ogole sie dziwie ze sa jeszcze uczciwi naukowcy i jacykolwiek uczciwue pracujacy wyksztalceni ludzie w Polsce, skoro kraj premiuje wylacznie lenistwo i denna glupote. No ale ciemna masa latwiej rzadzic, to fakt…

  1. Bartoszyce to nie miasto, Bartoszyce to stan umysłu.. Niestety u nas szanowni Włodarze mają wszystko i wszystkich w d… łącznie z mieszkańcami i ich problemami na czele. Ale co się dziwić, jak ciemny lud zamiast na młodych to głosuje na te same pazerne twarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.