Fragment figurki ceramicznej z przedstawieniem Marii z Dzieciątkiem, monety, kawałki naczyń ceramicznych oraz skór z ubioru wierzchniego, znaleźli archeolodzy podczas badań remontowanej płyty głównego Rynku w Cieszynie – podało Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Cieszyński rynek poddany został renowacji. Zanim jednak wejdą brygady remontowe miejsce od trzech tygodni badają archeolodzy.

Zofia Jagosz-Zarzycka oraz Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego zrelacjonowali, że aktualnie badania koncentrują się w środkowej części Rynku. Odsłonięte zostały tam relikty dwóch wodociągów drewnianych, biegnących w kierunku centralnie położonej fontanny św. Floriana.

„Pierwsze wzmianki o funkcjonowaniu wodociągu w Cieszynie pochodzą z 1575 r., kiedy w księgach miejskich zapisano wydatki na zakup rur oraz opłacenia rurmistrza. Z budową wodociągu wiązał się również zakup przez miasto folwarku Gilczarowskiego, położonego za Wyższą Bramą na terenie Górnego Przedmieścia. Wodociąg zasilany był najpewniej potokami spływającymi z wzgórza Mały Jaworowy. Woda drewnianymi rurami płynęła m.in. do zbiorników zlokalizowanych na Rynku, zasilając fontannę i cysternę zlokalizowaną w północnej pierzei, oraz na Starym Targu. Ów drewniany rurociąg w latach 1790-1800 rewitalizował ksiądz Leopold Jan Szersznik” – podali naukowcy z cieszyńskiego muzeum.

Zachowane drewniane rury dawnego wodociągu w Cieszynie

Sieci wodociągowe zostały wkopane w warstwy średniowieczne. To najstarszy poziom użytkowy Rynku. „Powstały one poprzez nanoszenie ziemi i odpadków organicznych, dzięki czemu są ogromnie zasobne w zabytki ruchome” – wskazali Jagosz-Zarzycka oraz Borowski.

W tych warstwach archeolodzy znaleźli ostatnio kości zwierzęce, fragmenty naczyń ceramicznych i kafli piecowych, fragmenty skór z ubioru wierzchniego i obuwia, kilka monet z XV w., nożyczki żelazne, noże, elementy metalowe strojów – sprzączki i guziki, a także podkowy.

„Najcenniejszym zabytkiem wydaje się być fragment figurki ceramicznej z przedstawieniem Marii trzymającej Dzieciątko, którą wstępnie możemy datować na okres pełnego lub późnego średniowiecza” – podkreślili naukowcy.

Prace archeologów trwają od trzech tygodni. Na ich początku zdemontowano XIX-w. bruk kamienny. Pod nim zachowały się kolejne warstwy bruków z otoczaków – z XVIII w. oraz starsze – średniowieczne.

„W sąsiedztwie bruku średniowiecznego odsłonięte zostały pozostałości drewnianych desek – pomostów lub podłóg kramów kupieckich. Tego typu zabytki są bardzo cennym znaleziskiem, ponieważ pobiera się z nich próby do badań C14 i dendrochronologii, dzięki czemu można poznać datę ścięcia drzewa i wykorzystania go w danej konstrukcji” – wyjaśnili historycy z muzeum w Cieszynie.

Wskazany na zdjęciu obiekt to prawdopodobnie pozostałości podłogi kramu – dawnej jatki

Remont i przebudowa głównego rynku w Cieszynie będzie kosztowała blisko 11,4 mln zł. Prace potrwają rok. (PAP)

Autor: Marek Szafrański, Zdjęcia: PPS Invictus, Zofia Jagosz-Zarzycka, Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.