Galeria złotych dukatów niderlandzkich… znalezionych przez poszukiwaczy!

1
Galeria złotych dukatów niderlandzkich... znalezionych przez poszukiwaczy!

Złote dukaty niderlandzkie już od XVII wieku były bardzo popularnym środkiem płatniczym na terenie całej Europy i nie tylko… Ostatnie z tego rodzaju monet wybijano w wieku XIX. Poznajcie historię tego niezwykłego numizmatu.

Dukat – moneta która opanowała Europe
Dukat to nic innego jak złota lub srebrna moneta używana w Europie od późnego średniowiecza do początków XX wieku. Według niektórych źródeł określenie to należy ograniczać jedynie do złotej monety europejskiej, o masie ok. 3,5 grama, której pierwowzorem był złoty floren bity we Florencji od 1252 roku.

Nazwa tej rozsławionej monety wywodzi się ze średniowiecznej łaciny, w której słowo ducatus miało na niej oznaczać „odnoszący się do księcia (księstwa)”, i pierwotnie określało „monetę księcia” lub „monetę księstwa”. W 1284 roku Republika Wenecka wprowadziła do obiegu dukaty z czystego złota (dukat wenecki), na których wokół wyobrażenia Chrystusa w mandorli widniała inskrypcja: Sit tibi Christe datus quem tu regis iste ducatus (łac. dosł. Tobie Chryste niech oddane będzie, to którym rządzisz księstwo) – stąd teoria, że nazwa monety pochodzi od ostatniego słowa tej sentencji. Faktycznie nazwa ta jest wcześniejsza, gdyż pierwszym władcą, który od 1140 r. wybijał dukaty ze srebra z użyciem terminu „ducatus”, był Roger II – król Sycylii oraz książę Apulii i Kalabrii, a także inni władcy normańscy. Poprzez podobieństwo stempli nazwa ta uległa przeniesieniu na grosze weneckie, a ostatecznie i na monety złote.

Złoty dukat Wenecki z 1284 roku. Moneta została znaleziona 3 lata temu we Francji i wyceniona na 15,000 dolarów.

Od XIV do XIX wieku dukaty emitowano w wielu innych krajach europejskich. Data wytłoczona na nich niekoniecznie odpowiada dacie emisji – np. jedno- i czterodukatówki datowane na rok 1915 wybijane są przez mennicę wiedeńską dotychczas. Jest to tzw. „nowe bicie” – czyli późniejsze wybijanie oficjalne monet z datą wcześniejszą niż rok wybicia.

W Polsce po raz pierwszy dukat został wybity za Władysława Łokietka, a następnie od XVI do XIX w., zwany był powszechnie czerwonym złotym. 1 dukat o masie 3,46 g odpowiadał 3,43 g czystego złota o próbie 986. Największą monetą dukatową wybitą w Polsce było 100 dukatów z 1621 roku o średnicy niemal 70 mm i wadze 350 g złota próby 967 (znana w liczbie 6 egz. – obecnie jedna z najdroższych monet świata, która na licytacji w 2018 r. osiągnęła cenę 2,16 mln dolarów).

Złote 100 dukatów Zygmunta III Wazy z 1621 roku.

Ostatnie dukaty w Polsce wybijano podczas powstania listopadowego (1830–1831) wprowadzono tzw. dukat powstańczy o masie 3,46 g. Moneta była bita dla potrzeb zakupu broni za granicą. 24 marca Bank Polski zlecił Ignacemu Bieńkowskiemu, dyrektorowi Mennicy Warszawskiej, bicie dukatów na wzór dukatów holenderskich. Dla odróżnienia takich dukatów od bitych między innymi w Petersburgu umieszczono na monecie Orła Polskiego, w miejsce kaduceusza Merkurego (na prawo od głowy rycerza).

Złoto potrzebne do bicia dukata powstańczego pochodziło głównie ze zbiórek ludności. Moneta ważyła 3,46 grama i miała średnicę 21,4 mm. Łącznie wybito 163 205 dukatów powstańczych, z tego prawdopodobnie 858 w 1832 roku, ale antydatowanych na poprzedni rok. Znane są trzy typy dukata powstańczego: z kropką przed pochodnią (na awersie na lewo od głowy rycerza), bez kropki i z kropką za pochodnią. Współcześnie (2008), zachowane w stanie I dukaty powstańcze, osiągają cenę ok. 9 tys. złotych.

Złoty dukat z okresu Powstania Listopadowego, wybity w 1831 roku.

Złote dukaty niderlandzkie
Dukat holenderski był swoistym dolarem XVII i XVIII wieku. Powstał dokładnie pod koniec XVI wieku w północnych Niderlandach. W związku z dominacją handlową miast Zjednoczonych Prowincji był masowo eksportowany do innych krajów. W Polsce opanował rynek pieniężny do końca XVIII wieku. 

Zebrałem dla Was galerię znalezionych przez ostatnie 8 lat przy pomocy wykrywacza metali różnych dukatów niderlandzkich, jest co podziwiać!

Zacznijmy od złotego dukata z 1748 roku. Pochwalił się nim poszukiwacz Ruslan z grupy 'АЗТУ.’

Kolejny niderlandzki dukat został wybity w 1801 roku i znaleziony wczoraj przez poszukiwacza Pashe z Ukrainy. Pochwalił się on swoim złotym trafieniem na wschodniej grupie tematycznej „Хобі пошук з металошукачем!”, a swojego odkrycia dokonał przy pomocy wykrywacza Anfibio.

Kolejna piękna moneta, tym razem wybita w 1749 roku. Znaleziona rok temu, również za wschodnią granicą – znalezisko którym pochwalił się Rostislaw.

Na odmianę numizmat znaleziony kilka lat temu na terenie naszego kraju, a dokładnie Dolnego Śląska. Został wybity w 1729 roku i jest to znalezisko poszukiwacza Wojciecha z pewnego forum tematycznego.

Złoty dukat holenderski z 1720 roku. Jest to trafienie Darka z woj. Kujawsko-Pomorskiego.

Teraz przenieśmy się na tereny gdzie większość tych monet została wybita! Właśnie w Holandii nasz rodak Marcel z zaprzyjaźnionej grupy Eagles & Lions Metaldetecting Team Netherlands w trakcie poszukiwań znalazł złotego dukata niderlandzkiego z 1690 roku.

Wyjątkowo dobrze zachowany złoty dukat holenderski z 1778 roku znaleziony przez Mariusza w woj. Warmińsko-mazurskim.

Złoty dukat bity na Niderlandach w 1649 roku. Znaleziony 3 late temu za wschodnią granicą. Zdjęcie ze strony Nel-Coils.pl

Dukat znaleziony za wschodnią granicą, wybity w 1764 roku. Znalezisko opublikowała 4 lata temu strona Klads.org.

Zloty dukat z 1748 roku znaleziony zwinięty, który następnie został rozprostowany. Trafienie poszukiwacza Юрий z grupy „Пошук з металошукачем”.

Znów moneta z naszych ziem. Trafiony ponad 5 lat temu gdzieś w Mazowieckim polu przez Pawła – dukat z 1754 roku. Przed i po zabiegu prostowania.

Następne znalezisko od Holenderskiej grupy poszukiwaczy Eagles & Lions Metaldetecting Team Netherlands. Znaleziony 3 lata temu przez René dukat holenderski z 1733.

Dukat z Niderlandów bity w Utrechcie roku 1789. Znalezisko sprzed 4 lat poszukiwacza Wojciecha z woj. Lubuskiego. Przed i po wyprostowaniu.

Złoty dukat Niderlandy – Holandia z 1829 roku. Znalezisko sprzed kilku lat detektorysty Łukasza z woj. Mazowieckiego.

Jeszcze jeden XIX wieczny złoty dukat, tym razem wybity w 1805. Znalezisko z jednego forum należy do Janusza, poszukiwacza z Lubelskiego.

Tak natomiast wygląda śliczny złoty dukat z 1750 roku znaleziony na Pomorzu przez Mariusza – zwróćcie uwagę na niezwykle dobrze zachowane ząbkowane ranty.

Złoty dukat Holenderski z 1742 roku znaleziony w woj. Lubuskim przez detektorystę Solcio. Numizmat znaleziony przy pomocy wykrywacza Garrett AT Pro.

Piękny złoty dukat niderlandzki z 1658 roku znaleziony przez naszego rodaka Tomka na terenie Niemiec. Pod zdjęciami możecie oglądać film z odkrycia tej niezwykłej monety.

Film z odkrycia powyższego dukata!

Od 1 stycznia 2018 roku poszukiwanie zabytków wykrywaczem metali bez zgody WKZ jest już przestępstwem, a nie jak wcześniej wykroczeniem. Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć zapraszam was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. Choć może zabrzmieć to nieprawdopodobnie na ten moment jest znanych 14 studukatówek Zygmunta III Wazy. Może ich być więcej 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.