Niemcy. Powódź odkryła w ścianie ciekawą skrytkę z czasów wojny

0
Niemiecka skrytka z okresu II wojny światowej ukryta w ścianie
Niemiecka skrytka z okresu II wojny światowej ukryta w ścianie fot. Dr. Ralf Blank

Co można znaleźć w ścianie niemieckiego domu? – Okazuje się że bardzo dużo, broń, dokumenty, sprzęt wojskowy, obrazy, książki i dużo więcej przedmiotów z okresu wojny odsłoniła ostatnia powódź która przeszła przez ten kraj.

Ciekawa skrytka a w niej; dokumenty, rewolwery, kastety, fabrycznie zapakowane maski przeciwgazowe czy listy z frontu, obraz z Hitlerem oraz orzeł partyjny NSDAP i dużo więcej. Wszystkie te przedmioty znajdowały się w ścianie niemieckiego domu w Hagen. Dopiero niedawna powódź odsłoniła skrywaną tajemnicę.

Osoba która znalazła w swoim domu ten ukryty schowek to nauczyciel historii Sebastian Yurtseven z Hagen (Nadrenia Północna-Westfalia). Gdy woda zalała parter jego domu, od zalanej ściany oderwała się płyta z karton-gipsu za którą znalazł gazetę z 1940 roku. Jak opisuje gazeta jako że jest on nauczycielem historii znał prawo dotyczące takich odkryć, które nakazuje powiadomienie odpowiednich służb więc znalazca skontaktował się z archiwum miejskim, a to przysłało archeologa. Gdyby to trafiło na kogoś innego losy tego depozytu mogłyby być całkiem inne. Pokazuje to jednak jak ważna jest edukacja, tej niestety również na naszym podwórku bardzo brakuje, gdyż w tej materii wprowadza się jedynie kolejne zakazy i obostrzenia zamiast edukować i współpracować.


Jak podejrzewają historycy, była to kryjówka członków niemieckiej Narodowosocjalistycznej Organizacji Opieki Społecznej (Nationalsozialistische Volkswohlfahrt – NSV), zaangażowanej również w terror i prześladowania.

Odkryty gwizdek sygnałowy SA z 1933 roku fot. Juliane Wahlsdorf

Przedmioty zostały tam ukryte zapewne 76 lat temu. Wtedy to 14 kwietnia 1945 roku, alianci ruszyli na Hagen z piechotą i czołgami.

”Przypuszczam, że przedmioty wyrzucone do szybu ściennego, w tym typowy obraz Hitlera i, co ciekawe, portret cesarza Fryderyka III, zostały tam wrzucone prawdopodobnie właśnie 14 kwietnia tego roku” – powiedział dla gazety „Westfalenpost” kierownik działu nauki, muzeów i archiwów miasta Hagen Ralf Blank.

Jak podejrzewają historycy, celem zapewne było ukrycie tych przedmiotów przed wojskiem Amerykańskim. Rzuca ono swego rodzaju światło na działania i funkcjonowanie służb niemieckich na poziomie lokalnym, które wiedząc o zbliżającej się klęsce maskowały swoją zbrodniczą i wojenną działalność jak tylko mogły. Wiele lat od wojny wciąż niewiele wiadomo na ten temat, gdyż wiele osób za to odpowiedzialnych podjęło później współpracę i były zwyczajnie chronione a ich tożsamości ukrywane.


Odkryte przedmioty mają zostać poddane konserwacji, a następnie zaprezentowane publiczności w nowym muzeum miejskim w Hagen. Jak podają media, planowana jest trójwymiarowa rekonstrukcja wypełnionego znaleziskami szybu ściennego.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.