Niesamowite i wręcz poruszające zdjęcie wykonane w czerwcu tego roku. Widzicie na nim wrak samolotu Lancaster NN775, odnaleziony w belgijskiej wiosce Bunsbeek (Glabbeek) przez stowarzyszenia BAHAAT i Planehunters.

Wrak ten znalazł swoje ostateczne miejsce spoczynku w Muzeum Wojny w Overloon – Holandia. Wykopaliska w których został wydobyty zostały zorganizowane pod okiem archeologów w listopadzie 2016 roku. Członkowie obu stowarzyszeń zastanawiają się nad utworzeniem gigantycznej, pełnowymiarowej makiety tej maszyny. Myślę jednak że już teraz robi ona ogromne wrażenie!

Samolot Avro Lancaster Mk. I

Cała historia zaczęła się dnia 5 marca 1945 roku, kiedy to bombowiec RAF Lancaster rozbił się na łące we flamandzkiej wiosce Bunsbeek (obecnie część gminy Glabbeek). Cała załoga zginęła i spoczywa teraz na Cmentarzu Wojskowym w Heverlee (nr Louvain). Ten incydent wyrył się w pamięci niezliczonych mieszkańców Bunsbeek. Wreszcie dwóch lokalnych entuzjastów, André Bruyninckx i Ben Cleynens, skontaktowało się z burmistrzem Peterem Reekmansem. Wraz z dwoma stowarzyszeniami zajmującymi się archeologią lotniczą (Planehunters i BAHAAT) podjęto decyzję o utworzeniu grupy projektowej w celu zbadania tego miejsca przy użyciu nowoczesnych technologii.

Część załogi NN775

Lancaster NN775 i jego siedmiu członków załogi wchodziło w skład 514 Dywizjonu, stacjonującego w Waterbeach (Cambridgeshire). przydzielono ich do zbombardowania rafinerii paliw Gelsenkirchen. To, co wydarzyło się tego dnia, pozostaje tajemnicą.

Wstępne badania z wykrywaczami ujawniło, że wiele części Lancastera wciąż było zakopanych na miejscu katastrofy. Zostało to potwierdzone podczas skanowania magnetometrycznego, które ujawniło, że cała sylwetka bombowca z czasów wojny jest nadal widoczna. Do zespołu dołączyło dwóch znanych flamandzkich archeologów pola bitwy, Simon Verdegem i Maarten Bracke, mieli oni zagwarantować, że projekt, będzie prowadzony w sposób naukowy.

Wykopaliska na miejscu katastrofy samolotu zorganizowane 11 listopada fot. Marc Bracke

Ponieważ według świadków i przeprowadzonych wstępnych wykopalisk i badań geofizycznych, uznano większość słynnego bombowca jest nadal pogrzebana na miejscu postanowiono że warto będzie po nie sięgnąć. Wykopaliska przeprowadzono dnia 11 listopada 2016 roku. Cały zespół biorący udział w projekcie w tym naukowcy pracowali nieodpłatnie. Koszty maszyn i logistyki zostały sfinansowane przez społeczność Glabbeek.

Wrak samolotu Avro Lancaster poskładany niczym puzzle

Końcem czerwca zaprezentowano efekt ich pracy, który możecie podziwiać na powyższym zdjęciu – samolot poskładano dosłownie jak puzzle.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. Spojrzałem i myślałem, że zobaczyłem PZL-37 „Łoś”. Tylko rozum podpowiadał: za dużo tych silników 🙂 Pięknie byłoby zobaczyć np. w muzeum w Krakowie wrak polskiego samolotu z września 1939. Nawet tylko pordzewiały, powyginany kadłub bez skrzydeł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.