Na terenie Nadleśnictwa Lubichowo w Borach Tucholskich, przy użyciu wykrywaczy metali odkryto skarb ogromnych rzymskich sesterców – to najprawdopodobniej pierwsze znalezisko tego typu w naszym kraju.

Kolejny raz poszukiwacze pokazali jak bardzo ich pasja przyczynia się do odkrywania tajemnic przeszłości naszych terenów. Odkryty w województwie pomorskim skarb 29 rzymskich sesterców, to tak naprawdę chyba pierwszy skarb monet tego typu odkryty na terenie naszego kraju. Dotychczas odkrywano głównie skarby srebrnych denarów, a znalezione sestercje były w pojedynczych egzemplarzach – tutaj mamy ich już całkiem sporą ilość.

Odkrycia w trakcie poszukiwań z wykrywaczem metali dokonał Kamil Witkowski, członek Międzywojewódzkiego Stowarzyszenia Detektorystyczno-Eksploracyjnego UNIA. Jego odkrycie z pewnością zapisze się na kartach historii nie tylko regionu. 

"Odkrycie było dziełem jednego z członków stowarzyszenia, Kamila, który natrafił na te piękne monety. To dowód na to, że nawet w najmniej spodziewanych miejscach można znaleźć skarby przeszłości. Kierownik poszukiwań, Maciej, niezwłocznie powiadomił Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku o odnalezieniu Sestercji rzymskich, co ważne zachowaniu integralności znaleziska. Proces badawczy oraz wydobycie zabytków zostało przeprowadzone pod kontrolą pani Moniki z Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, co zapewniło ochronę nad przedmiotami wydobytymi z ziemi podczas prac terenowych" - mówi prezes Międzywojewódzkiego Stowarzyszenia Detektorystyczno-Eksploracyjnego UNIA.

Wśród numizmatów znalazły się monety bite w starożytnym Rzymie między innymi za cesarza Trajana, Hadriana czy Faustyny. Pełną ich analizę poznamy dopiero po konserwacji i opracowaniu. Będzie można wtedy określić datę zdeponowania tego skarbu jak i jego rozpiętość na linii czasu. Waga tych sesterc z brązu wahała się zależnie od mennicy i cesarza, średnio jednak powinny ważyć około 29 gram każda.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. Co za matoł, znalazł i oddał za uścisk dłoni jakiegoś frajera + dyplom bez ramki, ramkę ze szkiełkiem trzeba sobie samemu zorganizować – no ale przynajmniej jest się o czym rozpisywać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.