Sprecyzowane terminy przeżycia COVID19 na powierzchni banknotów, odzieży i masek

0
Dezynfekcja przeciw koronawirusowi

Jak długo koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na maskach, banknotach i serwetkach? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu, których praca została opublikowana w magazynie The Lancet Microbe.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Hongkongu potwierdziły słuszność stosowania się do zaleceń lekarzy: jeśli nosimy maskę, powinniśmy unikać dotykania jej powierzchni, jak również nie dotykać po tym twarzy, ponadto lepiej nie używać gotówki i oczywiście nie zapominać o umyciu rąk.

Maski, które większość społeczeństwa nosi dla ochrony przed infekcją, zalecają zmieniać co najmniej raz na dwie godziny – w przeciwnym razie maska stanie się mokra i sama stanie się źródłem bakterii.

W celu sprawdzenia przeżywalności SARS-CoV-2, za pomocą pipety nałożono pięć mikrolitrów kultury wirusa na różne powierzchnie przy wilgotności względnej około 65%. Okazało się, że nowy typ koronawirusa jest bardziej stabilny na gładkich powierzchniach.

Po 3 godzinach nie można go było wykryć na powierzchni papieru dla papierosów i chusteczek higienicznych. Z powierzchni impregnowanego drewna i tkanin (w tym odzieży) zniknął w ciągu 2 dni, z banknotów i okularów – dopiero na 4 dzień.

Śmiertelność wirusa na poszczególnych materiałach fot. New England Journal of Medicine

Jeśli chodzi o zewnętrzną warstwę masek medycznych, SARS-CoV-2 mógł na niej żyć nawet przez 7 dni, podczas gdy na warstwie wewnętrznej pozostawał aktywny przez 4 dni.

„Dlatego też, jeżeli nosimy maskę chirurgiczną, nie możemy dotykać jej zewnętrznej strony. Zanieczyszczają się ręce, a jeśli dotkniemy oczu, możemy się zarazić. Chociaż SARS-CoV-2 może być bardzo stabilny w sprzyjającym środowisku, jest wrażliwy na standardowe metody dezynfekcji. Jeśli chcemy się chronić, przestrzegamy zasad higieny, często myjemy ręce i staramy się nie dotykać twarzy, ust czy nosa”, dodają autorzy opracowania naukowego

Ponadto, naukowcy przetestowali żywotność koronawirusa w określonych temperaturach i stwierdzili, że jest on bardzo stabilny w temperaturze 4°C, lecz wrażliwy na ciepło.

Gdy temperatura była utrzymywana na poziomie 4°C, spadek miana zakaźnego (stężenia) zaobserwowano dopiero 14 dnia.

Wraz ze stopniowym wzrostem temperatury zmniejszał się czas inaktywacji wirusa: przy 22 °C był on aktywny przez ponad 7 dni i zniknął w drugim tygodniu, przy 37 °C – drugiego dnia, przy 56 °C – w pół godziny, a przy 70 °C – po 5 minutach.

Materiał uzupełniający w PDF.

Tłumaczenie i autor: RFpNeFeFiFcL

Źródło: The Lancet Microbe

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.