Polskie służby Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyły trzy niezwykłe artefakty w postaci świetnie zachowanych krótkich mieczy, które miały powstać jeszcze przed narodzeniem Jezusa.

Podczas wykonywania czynności służbowych i kontroli przesyłki pocztowej nadanej w Ukrainie funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie trafili na trzy starożytne miecze. Zabytki archeologiczne są świetnie zachowane i pochodzą najprawdopodobniej z wykopalisk. 

Dwa z przejętych artefaktów to miecze typu „akinakes” – rodzaj broni obosiecznej, wykonanej z żelaza, jest ona charakterystyczna dla kultury Scytyjskiej. Okres w jakim zostały wykonane można wydatować na VII-V wiek przed Chrystusem. Oficjalnie w polskich zbiorach znajduje się obecnie jedynie około 10 sztuk tego typu zabytków – ilość ta jednak może być większa, gdyż nasz kraj nadal nie posiada jednolitej cyfrowej bazy zabytków.

Trzeci z zabezpieczonych mieczy jest typu Sarmackiego, można go wydatować na przełom IV-III wieku p.n.e. do IV wieku n.e. Służby oszacowały ich wstępną rynkową wartość na 6000 zł. Ostateczną opinię o ich wartości ma wydać jednak niezależny rzeczoznawca.

Służby ostrzegają że wprowadzanie na nasze terytorium dóbr kultury z państwa niebędącego członkiem UE z naruszeniem przepisów prawa podlega surowym karom, nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Informacja od rzecznika KAS.

fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.