Ceramiczny sejf sprzed tysiąca lat – zakończono eksplorację skarbu odkrytego pod Kaliszem. Jego zawartość zmienia historię regionu, kolejny raz pokazując jak cennymi partnerami w jej odkrywaniu i poznawaniu są lokalni poszukiwacze.
Wczesnośredniowieczny skarb odkryty pod Kaliszem! To było jak scena z filmu przygodowego, tylko że wszystko wydarzyło się naprawdę. W sobotę 7 czerwca 2025 roku, członkowie Stowarzyszenia DENAR Kalisz wstrzymali oddech – oto spod warstwy ziemi wyłoniło się gliniane naczynie pełne tajemnic. A w nim? Świadectwo XI-wiecznego bogactwa, chaosu politycznego i dalekosiężnych kontaktów handlowych. Właśnie zakończono eksplorację tego naczynia i sporo już wiemy na temat jego zawartości.
„Znalezisko jest przykładem kolejnej już udanej współpracy pasjonatów historii realizujących swoje hobby w oparciu o wytyczne i pozwolenie konserwatorskie. Na terenie dokonanego odkrycia dotychczas nie było znane żadne zaewidencjonowane stanowisko archeologiczne. Działania Stowarzyszenia przyczynią się więc nie tylko do pozyskania wartościowych eksponatów, które obejrzeć będzie można za jakiś czas w kaliskim muzeum, ale także do poszerzenia wiedzy o osadnictwie okolic miasta Kalisza.” – napisał na temat odkrycia Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Niezwykłe odkrycie i marzenie każdego poszukiwacza. Ceramiczne naczynie, nienaruszone przez ząb czasu, wypełnione było skarbem, który przez niemal tysiąc lat spoczywał w ciszy ziemi. Obok niego – kilka rozrzuconych denarów, zwiastujących, że wnętrze garnka może kryć dziesiątki, jeśli nie setki monet. Wśród pierwszych odnalezionych: denary krzyżowe typów II, V i VI, moneta króla Anglii Harolda I, a także denar Konrada II Salickiego. To tylko przedsmak. Gdy naczynie w końcu opróżniono w pracowni konserwatorskiej, okazało się, że skrywa aż 631 artefaktów i m.in. fragment denara Mieszka II!
Archeologiczny kalejdoskop Europy XI wieku. Zawartość garnka to prawdziwy przekrój europejskiego świata monetarnego XI wieku, w skład których wchodzą: Monety Czeskie Brzetysław I (1034-1055), Czechy I Morawy – Spitygniew II (1055–1061), Czechy – Wratysław II (1061-1092), Czechy, Oldrich (1012-1032), Niemcy Henryk II (1002-1024), Cesarz i Król Otto III (982-1002), Niemcy, Saksonia – Jever – Bernard II (1011–1059), NIEMCY – Moguncja, cesarz Otto II, Bawaria – Ratyzbona – ks. Henryk V Mozelski (1004–1026), są też Monety bite przez duchownych w Dolnej Lotaryngii. Archidiecezja Kolońska, Mennica Kolońska, Hermann II (1036-56), Anglia Król Harold I (1035-1040), Anglia – Aethelred II (978-1016), Anglia – Knut (1016-1035), Węgry Bela I (1060-1063), Węgry, Andrzej 1046- 1060, Węgry Stefan I Święty, Episkopalny: Richwin do Aliutwie (923-1001), Niderlandy, Fryzja – Groningen – bp. Bernold (1040–1054) oraz naśladownictwo skandynawskie i wiele innych. Skarb zawierał również spore kawałki srebra w postaci posiekanych placków oraz fragmentów wczesnośredniowiecznej biżuterii, które jako kruszec stanowiły podobną wartość jak wybite z niego monety.





Tutaj film od stowarzyszenia DENAR Kalisz na FB, gdzie prezentują część zawartości skarbu.
Taki zbiór nie powstał przypadkiem – to mapa kontaktów, szlaków handlowych i przepływu idei z odległych zakątków średniowiecznej Europy. Dlaczego ten skarb jest bezcenny? To coś więcej niż numizmatyczna ciekawostka. To historia zmaterializowana – opowieść o królestwach, bitwach, handlu i ludziach, którzy setki lat temu wkładali te monety do garnka, być może z nadzieją, że kiedyś po nie wrócą. A teraz – naczynie to znów przemówiło. Tym razem do nas.
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
