11 listopada – świętujemy dziś 104 rocznicę odzyskania Niepodległości!

4
Polski orzełek Legionowy bity w Krakowskich warsztatach w 1916 roku. Posiada 13 gwoździ na tarczy amazonek, mocno zaokrąglone pióra i koronę. Identyczny na swojej rogatywce nosił Józef Piłsudski.

Dnia 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, po 123 latach zaborów (1795–1918) Polska była znowu wolna!

Narodowe Święto Niepodległości jest to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Dokładnie dziewiętnaście lat później, na pamiątkę tego wydarzenia, Sejm RP ustanowił dzień 11 listopada Świętem Niepodległości. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Warto dodać że – Polska odzyskała niepodległość jako królestwo, dopiero 14 listopada zmieniony został ustrój na republikański; przez 3 dni niepodległa Polska była Królestwem w XX wieku.

Plac Piłsudskiego 11 listopada 1938 roku udekorowany flagami w rocznicę odzyskania niepodległości. Widoczny oświetlony pomnik ks. Józefa Poniatowskiego.

Warszawa, 11 listopada 1918 r.
Rada Regencyjna do Narodu Polskiego.
Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.
Po utworzeniu Rządu Narodowego, w którego ręce Rada Regencyjna, zgodnie ze swymi poprzednimi oświadczeniami, zwierzchnią władzę państwową złoży, Brygadier Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż Rządowi Narodowemu zobowiązuje się złożyć, co potwierdza podpisaniem tej odezwy.
Aleksander Kakowski, Józef Ostrowski, Zdzisław Lubomirski, Józef Piłsudski

„Ojcowie Niepodległości” na świetnym muralu patriotycznym namalowanym z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości w Białymstoku

Odbudowa państwa polskiego po 123 latach niewoli była wydarzeniem przełomowym. Wysiłek wielu Polaków, trud i ofiara poniesiona na frontach I wojny światowej oraz aktywne działania dyplomatyczne doprowadziły do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Liderami tego procesu byli tytułowi Ojcowie Niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński. Jest wśród nich artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

Roman Dmowski w 1919 roku.

Dodam taką anegdotę z Romanem Dmowskim, ojcem polskiego ruchu narodowego w roli głównej: Gdy zapytano go kiedyś jak widzi szansę na poprawę relacji z Ignacym Paderewskim, miał odpowiedzieć: „Trzeba udusić panią Paderewską”. Słynący z nietuzinkowego poczucia humoru mąż stanu odegrał jedną z kluczowych ról w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości w całym kraju powstało sporo ciekawych murali, zaprezentuje Wam kilka z nich.

Okazały mural, który powstał w centrum Kielc.
Mural w małej wiosce Tychówko koło Białogardu. „Ten patriotyczny mural zintegrował wioskę, uratował starą stodołę, a mnie przekonał że stare może być piękne, Tylko trzeba zadbać o swój wygląd zewnętrzny” – Wiesław Piotrowski
Mural pt. „Bohaterowie Skierniewic – Jestem dumny”. Na muralu obok siebie znajdują się: powstaniec styczniowy Stanisław Grabowski, napoleoński żołnierz Jan Kozietulski, pielęgniarka, patronka skierniewickiego hospicjum Anna Olszewska, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Marian Pyziak, komendant lokalnego oddziału Rady Głównej Opiekuńczej z czasów wojny Irena Repp i pedagog w LO im. Bolesława Prusa Artur Wittenberg. Jest też siódma postać przedstawiająca anonimowego żołnierza z czasów II Wojny Światowej.
Patriotyczny mural, namalowany w miejscowości Jastrowie (woj.Wielkopolskie).

Dla przypomnienia jeszcze piękny fragment z filmu „Syzyfowe prace” – wiersz A.Mickiewicza „Reduta Ordona”.

Wiersz A.Mickiewicza „Reduta Ordona”.

Pamiętajcie dziś i myślcie o tych… którzy o Was pamiętali i myśleli oddając własne życie, abyśmy dziś mogli świętować nasz dzień Niepodległości!! Spokojnego i dumnego dnia Niepodległości Wam wszystkim życzę!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!4 KOMENTARZE

 1. Ojczyzna.

  Polska krajem jest wolności

  czystą przestrzenią niepodległości,

  historią i myślą

  mkną wszelkie idee

  gościnnośc jest tolerancją

  ziemia – matką.

  Polski patriotyzm

  europejski patriotyzm

  jak piękno księżyca

  niczym wolność słońca

  boskim niebem niebieskim

  mnkie gościncem królewskim

  flagą i krzyżem odwiecznym.

  Niechaj żyje Polska

  zawsze przecudna, wspaniała

  ojczyzna doniosła

  niech będzie Niepodległa Polska

  jak gwiazda i Europa.

  Las oddycha piersią życia

  słowo polskie jest i polska jest informatyka

  polskie nuty mkną melodią

  polsa jest muzyka

  bialo-czerwona uszanowana

  powiewa flaga

  przy boku Europy

  rodzi się nowy patriotyzm.

  Rodzi się serce ojczyźnie w podzięce

  gdzie wolne jest miejce i polskie drogi

  ojczyste sprawy i pokolenia

  pracą i nauką

  dzialalnością i sztuką

  mieni się Polska

  taka niepodległa, taka listopadowo wolna.

  Wiele się jeszcze panoram mieni

  przecudownej tej Polskiej ziemi

  wśród Matek Polek

  wśród narodu i ludzi

  dobra i wolna Polska się budzi.

 2. Znaczenie przyjmuje postać św. Marcina i symbolika barw narodowych oraz pomników czy wystaw. Przedstawia to w dobrym świetle naszą Ojczyznę w globalnym świecie. Możliwe, że w przyszłości nawet jedna z gwiazd na fladze Unii Europejskiej powinna być podzielona własnie na barwy biało-czerwone ze względu na słowiański charakter miejsca Polski.
  Czyste patriotyczne myśli budują wiele tradycji i przestrzeni niepodległości, a takę wiele innych starych i nowych idei w tym niesamowitym dla polaków dniu jakim jest 11 listopada.

 3. Wykopałem ostatnio na działce podobnego orzełka, ale bez korony i z większą ilością punktów na dolnej linii tarczy. Mogę prosić o informacje na jego temat? Mogę podesłać zdjęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.