Sześcioletnie dziecko znalazło kananejski medal sprzed 3,5 tys lat!

Kananejski medal gliniany odkryty przez młodego chłopca w Tel Gama

Rodzinna wycieczka na łono natury zaowocowała niezwykłym odkryciem. Sześciolatek Imri Elya znalazł płaski przedmiot w postaci niewielkiego kwadratu, a jego rodzice wykazali się świadomą postawą zgłaszając obiekt. Okazał się on niezwykłym artefaktem – jest to medal wybity przez lud Kananejczyków.

Rodzice Imria wyprawili się w okolicę Strefy Gazy, a dokładnie pod miasto Tel Gama (Tel Jemmeh). Dziecko okazało się być bardzo spostrzegawcze, jego uwagę zwrócił drobny obiekt o wymiarach 2,8×2,8 cm. Badający go specjaliści określili że jest to unikalne przedstawienie wymownej sceny na której strażnik prowadzi poniżonego kananejskiego więźnia. Szacuje się że pochodzić może nawet sprzed 3,5 tys lat, mimo że został odciśnięty przy użyciu pieczęci w glinie – do dziś przetrwał w idealnym stanie. Na artefakcie zachował się nawet podpis wytwórcy w postaci odbitego odcisku palca.

Ruiny Kananejskiego miasta Tel Gama

Skąd pochodził i kim był lud Kananejski? Jest to starożytny zachodniosemicki lud zamieszkujący tereny współczesnego państwa Izrael, Palestyna i Libanu. Przybyli tam z Półwyspu Arabskiego, końcem III tysiąclecia przed naszą erą. Biblia mówi że Kananejczycy pochodzili od Kanaana, syna Chama. Samo słowo „Kanaana” pochodzić ma najprawdopodobniej od akadyjskiego słowa kinahhu (purpura), ponieważ właśnie barwione przez Kananejczyków na ten kolor tkaniny były jednym z ich głównych towarów eksportowych (jest to tylko jedna z kilku teorii na ten temat). Lud ten był całkiem wysoko rozwinięty jak na tamte czasy, posiadał wysoką kulturę materialna oraz duchowa. Posiadali również własne alfabetyczne pismo klinowe, które składało się z 30 znaków. Ten wymarły język kananejski szeroko stosowano jeszcze do ok. 1500 roku p.n.e. z niego wywodzi się również język ugarycki.

Kananejczycy założyli wiele Państw i zajmowali rozległe tereny, przeprowadzone badania DNA wskazują dzisiejszych Libańczyków jako ich potomków. Naukowcy w badaniu wykonali sekwencję pięciu kompletnych genomów z liczących 3300 lat szczątków ludzi z miasta Sydon, głównego kananejskiego miasta-państwa na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Pracujący w Izraelskiej Służbie Starożytności archeolog Saar Gano, porównał odkryty zabytek do nadawanych współcześnie medali pamiątkowych, za konkretne osiągnięcia. Artefakt został wybity przy użyciu stempla (pieczęci) i następnie wypalony z gliny, skłania to do wniosków że produkowano je masowo w dużo większym nakładzie.

Według archeologa sytuacja przedstawiona na medalu ukazuje dwóch Kananejczyków. Jeden związany na sztywno, przy użyciu sznura i kijów. Jest prowadzony prawdopodobnie przez strażnika o kręconych włosach i brodzie. Naukowcy twierdzą że przedstawiona scena została stworzona pod inspiracją podobnych przedstawień sztuki bliskowschodniej. W pochodzącej z Egiptu i północnego Synaju podobnej sztuce, wiezień jest przedstawiony dokładnie w identyczny sposób.

Okres na który datowany jest obiekt, był mocno niestabilny w okolicy współczesnego miasta Tel Gama. Stając się przez położenie punktem zaciętych bitew pomiędzy odległym nieco Egiptem, a lokalnymi państwami-miastami. Jakby tego było mało okolicę najeżdżali też nomadowie zwani Habiru. Niezależne od siebie państwa-miasta wielokrotnie również napadały się wzajemnie między sobą. Życie w okolicy było więc obarczone sporym ryzykiem.

Archeolodzy mają jednak trudność z precyzyjnym wydatowaniem zabytku, głównie ze względu na jego okoliczności odkrycia. Dokonano więc porównania do bardzo podobnych przedmiotów z epoki brązu, miejsce na Synaju było badane ponad przed 100 laty przez jednego z pionierów brytyjskiej archeologi, Glindersa Petrie.

Jak zauważa Ganor opracowujący temat znalezionego medalu, scena na nim uwieczniona ma kilka elementów podobnych do wielu innych przedstawień z epoki brązu, np. do wyrzeźbionej kości słoniowej inskrypcji z Megiddo. Bardzo podobnie przedstawionych więźniów można znaleźć też na reliefach ze świątyni Abu Simbel z czasów faraona Ramzesa II. Mają one opowiadać wydarzenia, o nierozstrzygniętej bitwie pod Kadesz pomiędzy Egiptem a Hetytami.

Szczęśliwy i nagrodzony bohater

Młody sześcioletni odkrywca otrzymał już od lokalnych władz dyplom i kopię znalezionego medalu, w ramach podziękowania za zgłoszone odkrycie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.