W piątek (29.05) w ramach tegorocznych obchodów 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem dotarł konwój z Litwy, transportował on 14-tonowy pomnik. Na wielkim głazie został wyrzeźbiony herb Pogoni oraz dwujęzyczny napis: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo.”
Dar od narodu Litewskiego został ustawiony w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego, zaraz przy głównej drodze Wzgórza Pomnikowego. Symboliczne przywitanie transportu za nami jednak oficjalnie odsłonięcie pomnika i tablicy na jego tylnej części zaplanowane jest na miesiąc lipiec. Pomnik przewoziło litewskie wojsko oraz policja, dodatkowo jechało w eskorcie z nim 40 motocyklistów symbolizujących 40 chorągwi księcia Witolda walczących pod Grunwaldem.
W piątkowej prezentacji pomnika wziął udział ambasador Republiki litewskiej w Polsce Eduardas Borisovas oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Wcześniej w litewskim sejmie miało wystąpienie jego przewodniczącego Viktoras Pranckietis, który żegnając obelisk miał powiedzieć:
„610 lat po bitwie tysiąclecia upamiętniamy tych, którzy zginęli za naszą i waszą wolność. Zawsze istniała potrzeba walki o wolność i również dzisiaj każdy z nas powinien zastanowić się nad znaczeniem tej walki dla współczesności.” Przewodniczący sejmu dodał jeszcze że napis na kamieniu, „jest hasłem zwycięstwa, łączącym oba narody” i przypominającym, że wspólnie mogą dokonać wielkich rzeczy. – powiedział Viktoras Pranckietis
Przy okazji zapytaliśmy się archeolog Eweliny Miksy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, co sądzi i jak jej się podoba dar od Litwinów?
„Pomnik ufundowany przez całe społeczeństwo litewskie jest wielkim darem i jesteśmy bardzo wdzięczni za niego. Bardzo mi się on podoba, jest pięknie wykonany, obie tablice zostały wykute jednym kawałku kamienia. Kamień ten wzbogaca nasze pola w znaczący sposób.” – Ewelina Miksa, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Mając na uwadze ostatnie odmrożenie obostrzeń dot. epidemii i możliwość organizowania zgromadzeń do 150 osób, czy tegoroczna edycja badań pól Bitwy pod Grunwaldem się odbędzie?
„Badania archeologiczne na polach Grunwaldu w tym roku się odbędą. Zachowane będą odpowiednie procedury, które zmniejszą ewentualne ryzyko.” – dodaje archeolog Ewelina Miksa
Będzie to już VII edycja badań pola bitwy w której archeolodzy przy zaangażowaniu pasjonatów ze środowiska poszukiwaczy wspólnie i systematycznie odkrywaj historię tego miejsca. Ta kilkuletnia wspólna praca ma już za sobą niesamowite ustalenia dotyczące przebiegu bitwy, które nie zawsze idą w parze z przekazem który znamy z kronik. Wiele jest jeszcze do odkrycia i zweryfikowania, jeśli natomiast jesteście ciekawi co udało znaleźć się pod Grunwaldem w trakcie ostatnich badań zapraszam do tego artykułu z galerią. W tym roku będziemy również na miejscu więc z pewnością dostaniecie relację z samego serca wydarzeń.
A dlaczego nie; Wspólnemu, wielkiemu królowi. Zwycięzcy.
Czyli brakuje jeszcze dwóch, upamiętniającego trzy Smoleńskie Chorągwie stojące na styku skrzydła Polskiego i Litewskiego a które twardo przyjęły na siebie cały pierwszy impet gdy Litwini zastosowali manewr ucieczki i dla Tatatrów Dżalal ad-Dina, których trochę też w bitwie udział brało.