1500-letni grot Wikinga odkryty w topniejącym norweskim lodowcu

Świetnie zachowany odkryty na lodowcu tulejowy grot strzały Wikinga fot. Secrets Of The Ice, Twitter

Żelazny grot tulejowy datowany na V wiek n.e. odkrył archeolog na znikającym przez zmiany klimatu lodowcu Jotunheimen, na terenie południowej Norwegii.

Zespół archeologów badających topniejące lodowce w Norwegii walczy z czasem by uratować zabytki przed niszczycielskim nagłym dopływem tlenu. Na terenie całego kraju uratowali już blisko 2000 takich artefaktów. Jednym z nich jest m.in. świetnie zachowany miecz Wikingów odkryty we wrześniu 2017 roku terenie Norwegii.

Świetnie zachowany miecz Wikingów odkryty we wrześniu 2017 roku terenie Norwegii

Tulejowy grot strzały według naukowców pochodzi z germańskiej epoki żelaza. Jego długość wynosi blisko 18 cm i waży ok. 30 gramów. Wraz z odkrytym grotem znaleziono również świetnie zachowany sam drzewiec strzały oraz kilka piór z lotki.

Znaleziony grot wraz z strzałą „in situ” fot. Secrets Of The Ice, Twitter

Badacze dostrzegli że zmiany klimatu dotarły do znajdującego się na południu kraju lodowca Jotunheimen, spowodowane jest to w głównej mierze nagrzewaniem się piasku który topi lód. Tym sposobem artefakty sprzed ponad tysiąca lat, które dotychczas przebywały w sprzyjających warunkach beztlenowych wydostają się na światło dzienne.

Antropolog Shoshi Parks, zaangażowany w program archeologii lodowców, napisał: „Trzy parki narodowe zbiegają się w tym regionie środkowej Norwegii, ale Jotunheimen jest prawdopodobnie najbardziej spektakularny, z 250 szczytami o wysokości ponad 1900 metrów, w tym dwoma najwyższymi w północnej Europie – Galdhøpiggen i Glittertind”

Wiele lodowców w Norwegii doświadczyło dramatycznego topnienia w ciągu ostatnich kilku lat w wyniku cieplejszych temperatur, które według ekspertów są spowodowane zmianami klimatu. Chociaż archeolodzy mogą dzięki temu odkryć relikty przeszłości, to istnieje również duża szansa na ich zniszczenie – jeśli nie zostaną odkryte na czas.

Zespół bada teren Jotunheimen od dłuższego czasu, w zeszłym roku znaleźli starożytną rakietę śnieżną dla koni, która według szacunków pochodzi z epoki wikingów lub średniowiecza.

Znaleziona w 2019 roku rakieta śnieżna dla konia fot. Secrets Of The Ice, Twitter

Ponieważ przedmiot został „zamrożony w czasie”, jego zachowanie jest po prostu oszałamiające. Dzięki programowi badania lodowców udało się już odkryć ponad 2000 zabytków, a najstarszy z nich ma ok. 6000 lat i pochodzi z epoki kamienia łupanego.

Odkryte relikwie są głównie wytworzonymi przez człowieka przedmiotami, takimi jak; narzędzia myśliwskie, tkaniny, skóra i odzież. Odkrywane są jednak także materiały zoologiczne, takie jak; poroże, kości i odchody.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.