Uciekając przed nieuniknionym – ofiary Wezuwiusza

0
Odlewy ofiar erupcji Wezuwiusza z 79 roku n.e.

Jest to krótka historia końca życia trzech osób, które jako gipsowe odlewy zostały 'zachowane’ po wybuchu Wezuwiusza w Pompejach.

Istnieją dwie wersje opisów do tego zdjęcia – przedstawię Wam obie.

Pierwsza z nich mówi że jest to odlew ciał Rzymian w luksusowym domu Marka Fabiusza Rufusa w Pompejach. Położenie ciał na schodach jasno ma sugerować próżną próbę ucieczki przed chmurą gazu o temperaturze 300°C która zabiła ofiary, a opadający popiół i lapilli przykryły ich następnie grubą warstwą.

Druga natomiast opisuje to samo wydarzenie z 79 roku n.e. jednak w całkiem odmienny sposób. Kiedy nastąpiła erupcja Wezuwiusza to każdy próbował uratować swoje życie, mieli być też tacy którzy na chaosie chcieli skorzystać. W domu bogatego rzymianina Marcusa Fabiusza Rafufa (Dom Złotej Bransoletki) znaleziono ciała złodziei z Pompei. Mieli próbować ograbić dom w trakcie wybuchu wulkanu, obok nich był łup: skrzynia z 170 srebrnymi denarami i 40 złotymi solidami.

Trudno zweryfikować i podważyć którąś z wersji, jednak jak widać ta druga dużo barwniejsza.

Samo tworzenie gipsowych odlewów ofiar Wezuwiusza oraz pogrzebanych obiektów było niezwykłym i nowatorskim pomysłem na który wpadł archeolog Giuseppe Fiorelli. Badacze wyszukiwali w powierzchni bardziej miękkich i zapadających się miejsc i właśnie w nie na „czuja” wlewali gips przez specjalnie zrobione otwory. Nie wiedzieli czy coś jest pod spodem, dopiero po przeprowadzonej eksploracji warstw ukazywały się te niezwykłe odlewy. Więcej zdjęć takowych znajdziecie m.in. tutaj – jest to galeria z prześwietleniami RTG odlewów, które ukazały niezwykle zachowane również wnętrze gipsowych odlewów.

Jako ciekawostkę dodam planszę z wystawy zabytków z Pompejów w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.