Pierwszy raz w Polsce można oglądać zabytki z Pompejów (GALERIA-100 ZDJĘĆ!)

4
Rekonstruktorzy rzymskich gladiatorów oglądają wystawę "Pompeje" w Krakowskim Muzeum Archeologicznym

Ponad 100 zabytków, m.in. freski, marmurowe posągi, przedmioty ze srebra, brązu i szkła pochodzące ze starożytnych Pompejów, które ucierpiały z powodu erupcji Wezuwiusza niemal 2 tys. lat temu, można od soboty obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

W 79 r. n.e. potężna erupcja Wezuwiusza zniszczyła dwa miasta rzymskie, Pompeje i Herkulanum, zasypując je gorącym popiołem. Od czasów nowożytnych trwają tam intensywne prace archeologiczne, dzięki którym odsłania się ślady codziennego życia mieszkańców cesarstwa rzymskiego. Co roku Pompeje zwiedza nawet kilka milionów turystów.

Od soboty w Muzeum Archeologicznym w Krakowie można obejrzeć wystawę eksponatów pochodzących z Pompejów zatytułowaną „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”. Aneta Rams-Gawlik z Muzeum Archeologicznego w Krakowie powiedziała PAP, że przedmioty te prezentowane są w Polsce po raz pierwszy.

„Drugiego razu może nie być” – podkreśliła. Według niej wystawa to niepowtarzalna okazja, by również w naszym kraju zobaczyć relikty ze słynnego rzymskiego miasta. „Jest to wydarzenie wyjątkowe, bo rzadko zdarza się, żeby taka liczba eksponatów tej rangi podróżowała po świecie” – powiedziała.

„Na wystawie jest cały wachlarz przedmiotów, od malutkich metalowych narzędzi – po monstrualne rzeźby” – dodała Rams-Gawlik. Podkreśliła, że oprócz przedmiotów na wystawie znajdują się też odlewy ciał ludzi i psa. Po raz pierwszy technikę wlewania płynnego gipsu w pokryte skamieniałym popiołem odciski po ludzkich sylwetkach, by odtworzyć kształt ciał ofiar, zastosował w Pompeach w XIX w. Giuseppe Fiorelli.

Jak zapowiadają muzealnicy, na wystawie odtworzono rzeczywistość starożytnego miasta na chwilę przed katastrofą. Na przykładzie ponad 100 oryginalnych eksponatów: fresków, marmurowych posągów, przedmiotów ze srebra, brązu, żelaza i szkła, w oryginalnej scenografii, ukazane zostanie życie codzienne mieszkańców, zwyczaje religijne, życie polityczne, kultura łaźni, kuchnia i medycyna ówczesnych mieszkańców Pompejów oraz świat gladiatorów. Będzie można też poznać mieszkańców Pompejów od całkiem prywatnej strony, goszcząc w przydomowych ogrodach czy… wnętrzach domów publicznych.

Wystawiane eksponaty pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Ekspozycja w krakowskim Muzeum Archeologicznym będzie czynna do 8 marca 2020 r.

Pierwszy raz na pozostałości murów miejskich starożytnych Pompejów natrafiono podczas prac regulacyjnych rzeki Sarno w XVI w. Oficjalne wykopaliska rozpoczęto o wiele później, w 1748 r. Żmudne i pracochłonne wykopaliska w miejscu, w którym rozegrała się starożytna tragedia, trwają od ponad 270 lat.

Pompeje zostały w 1997 roku wpisane jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Otwarciu wystawy w Krakowie w weekend towarzyszyć będzie wielki pochód gladiatorów. Antyczni wojownicy w uzbrojeniu i strojach z epoki Cesarstwa Rzymskiego, przejdą ulicami Starego Miasta. Pochód zakończy się w ogrodach Muzeum Archeologicznego, gdzie stoczone będą walki pokazowe o laury przed krakowską publicznością.

Artykuł PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Zdjęcia – Zwiadowca Historii, Bartłomiej Stój

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

4 KOMENTARZE

 1. Wspaniale👍 Mam 2 pytania:
  1 uściślające – Czy skrzynia na pierwszym zdjęciu jest wykonana z brązu, czy z żelaza, bo w opisie jest jakaś niezgodność?
  2 Czy te zdjęcia można powiększyć? (kliknięcie nie skutkuje)

  • 1) Skrzynia opisana jest jako skrzynia z brązu, a znów w opisie pisze że skrzynia z żelaza. Tak samo napisałem ja. Uważam że ona jest z żelaza… okuta brązem.
   2) Zdjęcia można powiększyć jednak trzeba na telefonie nacisnąć w odpowiednie miejsce. Na komputerze natomiast nie powinno być z tym żadnych problemów.

 2. Małe sprostowanie odnośnie hełmów. Ten typ hełm to dokładnie chalkidycki. Chodzi o to, że nie były one używane wyłącznie w epoce hellenistycznej, ponieważ także w poprzedzającej ją klasycznej. Ponadto w epoce klasycznej i hellenistycznej było wiele różnych typów hełmów, więc „hellenistyczny” ciężko odnieść do konkretnego typu. Drugi hełm był raczej używany w walce co zdaje się potwierdzać ikonografia z epoki. Większość hełmów gladiatorów była zdobna (Traka, Hoplomachusa). Pewne typu hełmów gladiatora Secutora były mniej zdobne. Walki gladiatorów były sportem drogim dla organizatorów i przykładano wagę do efektu wizualnego gladiatorów na arenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.