W dniu wczorajszym zakończyły się badania terenu niemieckiego obozu jenieckiego dla oficerów Oflag II D Gross-Born, położonego koło miejscowości Kłomino na Pomorzu i istniejącego w latach 1940-1945. Jak się okazuje jego wyniki są bardzo zaskakujące!
Było to kolejne podejście do odnalezienia tunelu który wybudowany przez francuskich oficerów pozwolił im zorganizować ucieczki z niemieckiego obozu dla jeńców wojennych. W badaniach wzięło udział blisko 80 pasjonatów z całego kraju, w tym ekipa programu „Było… nie minęło” prowadzonego przez Adama Sikorskiego. Organizatorem akcji był Dariusz Czerniawski.
Co udało się ustalić i odkryć w trakcie prowadzonych poszukiwań? – krótko mówiąc bardzo dużo! Po pierwsze na podstawie zdjęć lotniczych zlokalizowano miejsce baraku w którym był właz do tunelu. Następnie pasjonaci przy pomocy dwóch georadarów ustalili przebieg tunelu oraz jego szacowaną długość, która nigdy wcześniej nie została dokładnie zmierzona. Francuscy oficerowie którzy wykonywali ten tunel twierdzili że ma on ok. 117 metrów – jak się okazuje naprawdę ma blisko 140 metrów! Tym samym jest on najdłuższym tunelem wykonanym przez jeńców wojennych w trakcie II Wojny Światowej!
Plan obozu Oflag II D Gross-Born fot. oflags.fr Naszkicowany przez francuzów przebieg tunelu w obozie Oflag II D Gross-Born fot. oflags.fr
Teraz można śmiało powiedzieć że jest on dłuższy od słynnego tunelu „Harry” w obozie jenieckim dla lotników Stalag Luft III niedaleko miejscowości Żagań. Ten tunel miał 111 metrów i mocno rozsławił się dzięki amerykańskiemu filmowi wojennemu z 1963 roku „The Great Escape” (pol.”Wielka ucieczka„) w reżyserii Johna Sturgesa.
Historia ucieczki z obozu Oflag II D jest równie bardzo pasjonująca nawet bez zekranizowania jej w Hollywood. Więźniowie pracowali w tajemnicy nawet przed najbliższymi kolegami, wykazali się ogromnym sprytem i wielką karną wzajemną dyscypliną. Stworzyli nie tylko w tym celu specjalny system budowy i maskowania tunelu ale i produkcji dokumentów oraz swoje manekiny niczym w słynnej ucieczce z Alcatraz, które świetnie ich imitowały w trakcie specjalnych apelów. Pozwoliło to prowadzić ucieczkę tunelem przez kolejne dwa dni. Ten ostatni okazał się być niestety pechowym. Informacja dotarła do niemieckich strażników dzięki konfidentom, którzy zamordowali francuskiego jeńca w trakcie próby ucieczki, a kolejnych nieskutecznie ostrzelali pod ziemią. Zainteresowanych tematem odsyłam na francuską stronę gdzie również w języku polskim możecie poznać więcej szczegółów na ten temat.
Poszukiwacze przebadali wykrywaczami teren obozu Oflag II D Gross-Born Badania terenu obozu Oflag II D Gross-Born Detektotyści przebadali wykrywaczami teren obozu Oflag II D Gross-Born Badania terenu obozu Oflag II D Gross-Born Detektotyści przebadali wykrywaczami teren obozu Oflag II D Gross-Born Poszukiwacze przebadali wykrywaczami teren obozu Oflag II D Gross-Born Poszukiwacze wspólnie z Adamem Sikorskim z programu BNM w trakcie badań obozu Oflag II D Poszukiwacze wspólnie z Adamem Sikorskim z programu BNM w trakcie badań obozu Oflag II D Takie badania przyciągają również kobiety. Adam Sikorski i Katarzyna Grabowska Poszukiwacz z osobiście znalezioną „Kuricą” w trakcie badań obozu Oflag II D Gross-Born Paweł Flejszman i znaleziony przez niego w trakcie badań obozu Oflag II D Gross-Born orzełek Kolejny detektorysta i odkryte przez niego przedmioty Georadar w akcji badania terenu obozu jenieckiego Oflag II D Poszukiwacz z osobiście znalezionym nieśmiertelnikiem jenieckim w trakcie badań obozu Oflag II D Gross-Born Pomiary w trakcie badań obozu Oflag II D Gross-Born Dariusz Czerniawski wprowadza poszukiwaczy przed badaniami terenu obozu jenieckiego Oflag II D Gross-Born
Oprócz georadarowego poszukiwania tunelu do akcji wkroczyli również poszukiwacze z wykrywaczami metalu, którzy znaleźli natomiast szereg niesamowitych zabytków związanych z tym niemieckim obozem dla jeńców. Trudno mi wymienić wszystkich uczestników i wszystkie grupy które wzięły udział w tych badaniach, jednak z pewnością należą się im wielkie ukłony i podziękowania.
Pasjonaci z wykrywaczami znaleźli m.in. 2 całe i 2 połówki nieśmiertelnika OFLAG II E nr od 480 do 1800. Pół nieśmiertelnika STALLAG 3…. nr 99 tys. Cały, dwie połówki i połówka czysta nieśmiertelnika polskiego wz. 31. polski orzeł z czapki wz. 19. Orzeł wz. 43 tzw. „Kurica”. Guziki Państw: Polskie wz.17, 19, 28, niemieckie groszki, Brytyjskie, Amerykańskie, Francuskie, Belgijskie, Czechosłowackie oraz Norweski i Radzieckie. Przybory codziennego użytku jak: niezbędniki, talerze, butelki, rzeczy osobiste jak obrączkę czy pierścionek, krzyżyk z różańca, łyżeczka srebrna, posrebrzana łyżka GRAND HOTEL oraz wiele innych niezwykłych przedmiotów stanowiących o niezwykłej i interesującej historii tego mrocznego niemieckiego obozu z okresu II Wojny Światowej.
Orzeł wz. 43 tzw. „Kurica” i obrączka znalezione w trakcie badań obozu Oflag II D Polski guzik wojskowy odkryty w trakcie badań obozu Oflag II D Guzik znaleziony w trakcie badań obozu Oflag II D Połówka nieśmiertelnika jenieckiego odkrytego w trakcie badań obozu Oflag II D Pierścionek z kamieniem znaleziony w trakcie badań obozu Oflag II D Krzyżyk od różańca odkryty w trakcie badań obozu Oflag II D Cały nieśmiertelnik jeniecki z obozu Oflag II E odkryty w trakcie badań Połówka polskiego nieśmiertelnika wz. 31 znalezionego w trakcie badań obozu Oflag II D Tubki, guziki, łuski, łyżka, nieśmiertelniki i inne odkryte w trakcie badań obozu Oflag II D Orzeł wz. 43 tzw. „Kurica” i guziki znalezione w trakcie badań obozu Oflag II D Orzeł wz. 43 tzw. „Kurica” znaleziony w trakcie badań obozu Oflag II D Obrączka znaleziona w trakcie badań obozu Oflag II D Czechosłowacka wpinka na czapkę i guziki znalezione w trakcie badań obozu Oflag II D Czechosłowacka wpinka na czapkę znaleziona w trakcie badań obozu Oflag II D Obrączka i guziki znalezione w trakcie badań obozu Oflag II D Połówka polskiego nieśmiertelnika wz. 31 znalezionego w trakcie badań obozu Oflag II D Połówka polskiego nieśmiertelnika wz. 31 znalezionego w trakcie badań obozu Oflag II D Zgięty polski nieśmiertelnik wz. 31 znaleziony w trakcie badań obozu Oflag II D Łyżka, guziki i połówka nieśmiertelnika znalezione w trakcie badań obozu Oflag II D Srebrna łyżka znaleziona w trakcie badań obozu Oflag II D Pozłacany guzik oficerski znaleziony w trakcie badań obozu Oflag II D Piękny Polski orzeł z czapki zawinięty w resztki materiału znaleziony w trakcie badań obozu Oflag II D Radziecki guzik wojskowy znaleziony w trakcie badań obozu Oflag II D Niemiecka moneta z 1940 roku znaleziona podczas badań obozu Oflag II D Gross-Born Rejestrowanie znalezisk odkrytych w trakcie badań obozu jenieckiego Oflag II D Gross-Born
Zdjęcia: Roman Lewiński, Katarzyna Grabowska, Adrian Szmiłyk z Pomerania Exploration, Borne Sulinowo Net
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Znalazłem jeną literówkę: obstrzelali – ostrzelali
Dzięki za info, poprawione 😉
Choć geograficznie rzeczywiście ten obóz jest na Pomorzu to jednak terytorialnie jeszcze w Wielkopolsce.
Konkretnie w płn. wlkp w powiecie złotowskim gmina Jastrowie…
Proszę nie wprowadzać w błąd . Teren obozu jest styczny z granicą Wielkopolski ,ale położony w woj Pomorskim gm Borne Sulinowo.