Ostre rozmowy z policją w sejmie na temat poszukiwaczy (FILM)

19
Odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Poszukiwaczy

Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie parlamentarnego Zespołu ds. Praw Poszukiwaczy, zaproszono na nie specjalnych gości z Komendy Głównej Policji. Nie odbyło się bez ostrych dyskusji i zapowiedzi.

Od dłuższego czasu detektoryści i część środowiska naukowego zabiegają o unormowanie i sprecyzowanie wielu zapisów ustawy m.in. definicji zabytków, zbliżenie naszych przepisów do krajów zachodnich przy poszanowaniu praw obywatelskich oraz dobra wspólnego dziedzictwa. Jakiś czas temu informowaliśmy o powstaniu Zespołu Parlamentarnego mającego zając się tymi kwestiami.

Tematem dzisiejszych rozmów było „Zwalczanie przestępczości przeciwko zabytkom”, przewodniczącym był poseł Grzegorz Braun, w spotkaniu wzięło udział wielu poszukiwaczy jak i również organizacje zrzeszające środowiska detektorystyczne oraz poseł Krzysztof Tołwiński. Na propozycję Polskiego Związku Eksploratorów zaproszono przedstawicieli z Komendy Głównej Policji. Z ramienia zaproszonej policji na spotkanie przybyli; zastępca dyrektora Biura Kryminalnego KGP inspektor Grzegorz Napiórkowski oraz krajowy koordynator ds. zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom nadkomisarz Adam Grajewski.

Rozmowy trwały 2 godziny, a w ich trakcie Grzegorz Braun kilkakrotnie sprowadzał na ziemię przedstawicieli policji, którzy tworzyli nadinterpretacje lub próbowali tworzyć własne przepisy prawa. Wybrałem w sumie dwa ciekawsze moim zdaniem fragmenty rozmów, byście mogli się sami z nimi zapoznać.

Drugi fragment myślę dość kluczowy, poseł Grzegorz Braun zapowiedział zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez policjanta który stworzył specjalną instrukcję dla policji jak się zachować w przypadku napotkania w terenie poszukiwacza.

Instrukcję tą zaprezentuje Wam poniżej, jest ona z pewnością kontrowersyjna i niezgodna z prawem. Jej autentyczność od dłuższego czasu była podważana, dziś jednak publicznie sam jej autor przyznał że faktycznie została stworzona i rozesłana po innych komendach jako swoiste wytyczne jak postępować z detektorystą.

Rozmowy zakończyły się dość burzliwie, policjanci nie będąc w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania ze względu na ograniczony czas jak i brak posiadania szczegółowych danych obiecali na wszystkie odpowiedzieć w innym terminie. Już dziś zapowiedziano kolejne spotkanie z przedstawicielami komendy, być może jednak w trochę innym składzie…

Pełny dwugodzinny zapis rozmów z posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Praw Poszukiwaczy, jest dostępny na:

Pełny dwugodzinny zapis rozmów z posiedzenia

Nowość! Koszulka „Drużyna Zwiadowcy Historii” już w sprzedaży!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

W ofercie również najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

19 KOMENTARZE

 1. Jeden na 1000 rozmowie grób A ten że wszyscy to robią
  A jak policjant bierze w łapę albo gnębi zatrzymanego to chuj przeminęło z wiatrem

  • nie ten temat i nie oto tu chodzi,są czarne owce i sami poszukiwacze je wytępią,a czy ktoś bierze czy nie to nie od tego my jesteśmy

 2. Jaki widać tylko KONFEDERACJA wychodzi z pomocną ręką detektorystom, reszta partii sejmowych ma to gdzieś i najchętniej zabrała by kolekcje a poszukiwaczy ukarała wysokimi mandatami lub zamknęła do puszki.

 3. W każdym środowisku są czarne owce jeśli jakiś procent policjantów jeździ po pijaku, bije żony czy bierze łapówki nie oznacza to że musimy rozwiązać całą instytucję. Ochłońcie i zacznijcie od swoich problemów.

 4. Skoro nasi parlamentarzyści nie potrafią uchwalić dobrych przepisów w tym zakresie, to może po prostu skopiować rozwiązania z tych krajów, w których to dobrze działa – np UK.

 5. Super inicjatywa, tak trzymać i ostro z nimi.
  Ja w żaden sposób nie mogę zrozumieć, że skarby maja zgnić bezpowrotnie w ziemi albo wyjechać za granicę lub zwyczajnie na złomowisko, a nie zdobić muzealne wystawy.
  Bo to co jest teraz jest na wzór psa ogrodnika ” ja nie zjem i drugiemu też nie dam”
  Nie można stworzyć czegoś np. na wzór wędkarstwa? Wykupujesz pozwolenie na jakiś teren i sobie szukasz. Ustalić konkretnie co jest zabytkiem i tego nie wolno zabrać a co pamiątka czyli coś do prywatnej kolekcji. Ustalić zasady oznaczenia np GPS miejsce znalezienie i wtedy będzie „wilk syty i owca cała”

  • Wiesz, jeśli skarby do tej pory nie zgniły w ziemi, to i nie zgniją przez kolejne x lat. Wydobyte z ziemi mogą ulec zniszczeniu.
   I wiesz, to, co sobie leży w ziemi od setek lat to jest zabytek, a nie pamiątka do pochwalenia się kumplom przy wódce. I wiesz, zasady postępowania, organizacji poszukiwań itp. są określone. Tylko skąd ty masz o tym wiedzieć?

 6. Idąc tokiem rozumowania Pana inspektora, należy zabronić używania samochodów, bo niektórzy używają ich w sposób nieodpowiedzialny.

 7. KOSZTORYS AKCJI Pandora niech zrobi przePiSotworca tego pseudoprawa ,ktore jest naciagane,nietransparentne i nieprzejrzyste.AKCJA byla z pieniedzy PODATNIKÓW. Jesli szukam zgubionego scyzoryka w jagodzisku to tez musze miec pozwolenie konserwatora zabytkow? Czy mam nie latac samolotem bo moge spasc ?Czy nie nalezy brac pod uwage opini archeologow ,ktorzy (sa tacy) cenia wspolprace z amatorami (amator znaczy MILOSNIK).2 lata temu nie kryminalizowno amatorów a dzis owszem.Na interpretacje przepisow przez osobe inspektora maja wplyw prywatne poglady polityczne (sympatyk UE,lojalista) i ciekawe czy tez popiera unijna nomenklature twierdzaca ze marsze narodowe to „neofaszyzm”?Policja jest rozgrywana przez niekompetentnych prawodtworcow,politykierow i wszyscy staja sie ofiarami,tak jak prawo sie psuje od zlych obyczajow.A jak dojdzie sodomia i inne dewiacje ,ktore zalegalizuja to lepiej nie bedzie

 8. rozmowa z panem a.g. nie ma sensu pan a. to zwykły złodziej i kłamca kłamie w sądzie okrada kolekcjonerów i pasjonatów historii ,jestem jednym z tych co okradł wpakował mnie na 297 dni do aresztu panem g.powinna zainteresować się prokuratura

 9. w 2015 roku myślałem że kraj się naprawi i będę czuł się Polakiem ,,nadal w tym kraju rządzi ubecja i post komuna nic się nie zmieniło

 10. sami kradna ile wlezie,a ze zwykłych ludzi robia jak zawsze złodziei,polskie prawo niestety ogranicza podstawowe prawa ludzi i z cała moca trzeba z tym walczyc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.