Podczas prac przygotowawczych do budowy ronda, demontując zabytkową kolumnę, odkryto w jej fundamencie kapsułę czasu. W środku znajdują się dokumenty i monety z drugiej połowy XIX wieku.

Podczas prac przygotowawczych do budowy ronda przy ul. Lipowej w Oławie, w fundamencie zabytkowej kolumny pomnika została znaleziona tzw. kapsuła czasu. Z racji iż znajduje się w przeźroczystym szklanym pojemniku widać że zawiera w sobie dokumenty, na których widnieje data 1864, oraz monety z drugiej połowy XIX wieku.

„Podczas prac przenoszenia części kolumny, która stoi obecnie na terenie przedszkola, a wkrótce powstanie tu nowe rondo – znaleziono kapsułę czasu. Co jest dokładnie w środku szklanego pojemnika jeszcze nie wiadomo. Na zdjęciach widać monety i papierowy dokument. Znaleziskiem teraz zajmą się archeolodzy.” – poinformowało Starostwo Powiatowe w Oławie

Jedna z monet, którą udało mi się zidentyfikować to 1 talar srebrny „vereinsthaler” wybity w 1866 roku na terenie Austrii, a dokładnie w Wiedniu za czasów panowania cesarza Franciszka Józefa I. Numizmat posiada dodatkowo na rancie napis „MIT VEREIRINTEN KRAEFTEN”(ZJEDNOCZONYMI SIŁAMI). Jego waga to 18,51 g, a średnica to 32 mm.

Jak poinformował Urząd Miejscki w Oławie – „Zgodnie z procedurą o znalezisku zostanie poinformowany Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu, który zdecyduje o ewentualnym otwarciu kapsuły i jej dalszych losach.”

Jednak na zdjęciu gdzie widać więcej monet, możemy już zauważyć również złoty numizmat, który również najprawdopodobniej został wybity za tego cesarza. Dodatkowi widać więcej srebrnych monet o różnych nominałach, oraz numizmaty wykonane z miedzi.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Oławie, Urząd Miasta w Oławie

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.