Poszukiwacz natrafił na zakopaną w lesie XIX wieczną monstrancję, która służyła do obrządków w kościele. Zapewne została ukryta podczas II wojny światowej.

Jak poinformowało Nadleśnictwo Lubaczów, Lasy Państwowe, w leśnictwie Łukawiec znaleziona została monstrancja. Odkrycia dokonano wykrywaczem metali, a poszukiwania odbywały się zgodnie z wydanymi zgodami Nadleśnictwa Lubaczów i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Takie poszukiwania są możliwe również dla każdego z Was po wysłaniu specjalnych wniosków.

„Po komisyjnym odkopaniu i oczyszczeniu, w których wziął udział również przedstawiciel naszego muzeum, wiemy że monstrancja została ukryta po wcześniej podzieleniu jej na trzy zasadnicze części: eliptyczną stopę, trzon w formie nodusa i promienistą glorię z przeszkloną puszką na hostię (niestety nie zachował się tzw. melchizedech w formie półksiężyca na osadzenie samej hostii). Poszczególne elementy przetrwały różnym stanie. Z pewnością wymagają zaawansowanych prac konserwatorskich.” – informuje Muzeum Kresów w Lubaczowie  

Znalezisko znajdowało się w płytkim dole, zostało więc zapewne ukryte w pośpiechu przed nadchodzącym nieprzyjacielem podczas II wojny światowej. Monstrancja pochodzi zapewne z XIX wieku i związana jest z Kościołem katolickim (obrządku rzymskiego lub greckiego), gdzie służyła do wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu.

„Monstrancja to ciekawy przykład rzemiosła z XIX w., jednak mamy zagadkę dotycząca pochodzenia obiektu. Zwracamy się do Państwa o pomoc, potrzebujemy wszelkich informacji, które pomogą w ustaleniu okoliczności ukrycia tego przedmiotu. Prosimy pisać na pocztę prywatną bądź bezpośrednio do Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie prowadzone są prace konserwatorskie przy znalezisku.” – pisze w komunikacje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu

Lokalny zabytek ma zostać w Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie obecnie przechodzi konserwację.

Zdjęcia: Muzeum Kresów w Lubaczowie, Nadleśnictwo Lubaczów, Lasy Państwowe

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!


8 KOMENTARZE

  1. II wojny? A to przypadkiem nie ten działania armii konnych ruskiego Budynia lub podobnej hołoty ?
    Jak wiali to porzucali co ciężkie. Jeden marzył, że jednak wróci i zakopał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.