Niezwykły artefakt, którym jest licząca 3600 lat gumowa piłka wykonana przez Olmeków, odkryta w trakcie badań archeologicznych. Przed naszą erą służyła do popularnej gry.

Licząca 3600 lat gumowa piłka wykonana przez Olmeków, odkryta w torfowisku na stanowisku archeologicznym El Manatí w Meksyku. Najwcześniejsze archeologiczne dowody na użycie naturalnego kauczuku pochodzą od Olmeków, którzy używali go do produkcji piłek do mezoamerykańskiej gry w piłkę, którą znacie zapewne z filmów.

Kauczukowa piłka sprzed 3600 lat fot. National Geographic
Boisko do Ullamaliztli fot. Šarūnas Burdulis from USA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

To właśnie Olmekowie zbudowali pierwsze boiska do tej gry, jeszcze w II tysiącleciu p.n.e. Gra ullamaliztli zyskała tak dużą popularność że boiska do tej gry znajdowały się w każdym mieście prekolumbijskiej Mezoameryki. Wiele boisk zachowało się do czasów dzisiejszych na terenie obecnego Meksyku, m.in. w El Tajín i w Monte Albán oraz największe – w Chichén Itzá.

Pierścień na boisku do Ullamaliztli fot. Kåre Thor Olsen, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Grano na zazwyczaj prostokątnym boisku tlachtli w kształcie dużej drukowanej litery I (dwuteownik). Boiska były różnej wielkości i różniły się kształtem. Wzdłuż dłuższych boków znajdowały się pochyłe platformy, a za nimi pionowy mur, na niektórych od razu pionowy lub nieco pochyły mur, bez platform. Na środku tego muru, po obu stronach były umieszczone kamienne pierścienie. Pierścienie były ustawione pionowo, a nie poziomo jak w koszykówce. Na dłuższych bokach znajdowały się rozszerzenia boiska zakończone pionową ścianą. Wokół boisk nie było trybun dla widzów. Przebieg gry mogła obserwować garstka ludzi, prawdopodobnie kapłanów. Do gry używany były piłki z twardej gumy wyrabianej z soku mlecznego drzew chicle. 

Więcej o zasadach gry Ullamaliztli przeczytacie tutaj.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.