Poznajecie tego buntowniczo wyglądającego młodzieńca z fotografii? To nikt inny jak Józef Piłsudski! Poznajcie więc również ciekawy i mało znany epizod z młodzieńczych lat życia przyszłego Marszałka.

Dnia 22 marca 1887 roku w aptece na ulicy Trockiej w Wilnie w wieku 20 lat zostaje aresztowany przyszły Marszałek Polski. Wspólnie z nim pojmamo również właściciela apteki Tytusa Paszkowskiego. Obu zatrzymanym zostały postawione poważne zarzuty… przypisywano im udział w dokonanej 9 dni wcześniej nieudanej próbie zamachu na życie samego cara Aleksandra III!

Młody Józef Piłsudski

Zamach ten miał miejsce na moście newskim w Petersburgu. Ponadto zarzucono im również przygotowywanie kolejnego zamachu. Więźniowie zostali przewiezieni do Petersburga i osadzeni w twierdzy Pietropawłowskiej, głównej twierdzy miasta. Następnie Piłsudski został zesłany na Syberię, gdzie spędził 5 lat.

W rzeczonej sprawie oskarżonym był również, Bronisław Piłsudski, brat Józefa. Został on skazany na karę śmierci, wyrok został jednak zmieniony na zesłanie. Później zasłynął między innymi z badania kultury Ajnów. W rzeczonym spisku brał udział również Aleksander Uljanow (brat Włodzimierza, zwanego Leninem), na którym wyrok wykonano.

Na środku Bronisław i jego brat Józef Piłsudscy, zdjęcie wykonano w 1885 roku

Józef Piłsudski ze zsyłki do Wilna wrócił w 1892 roku. Po utworzeniu w Warszawie w 1893 roku Polskiej Partii Socjalistyczna (PPS), Piłsudski zostaje członkiem jej tzw. sekcji litewskiej, czyli działającego na Litwie Centralnego Komitetu Robotniczego. Następnie w piśmie „Robotnik”, które jest wydawane przez PPS obejmuje obejmuje stanowisko redaktora naczelnego.

W 1900 roku, gdy wraz z żoną Marią Juszkiewiczową zamieszkał w Łodzi, ponownie zostaje aresztowany za wydawanie nielegalnego pisma i osadzony w więzieniu w Cytadeli Warszawskiej. Tam symulował chorobę psychiczną, dlatego przeniesiono go do szpitala w Petersburgu, skąd ucieka w maju 1901 roku. Pomaga mu w tym lekarz – Władysława Mazurkiewicza. 20 czerwca, po spotkaniu z żoną, przekroczył granicę galicyjską w Rebizantach na Roztoczu, nadal prowadząc działalność polityczną.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.