„Przybyli ułani pod okienko” – jak widać do lasów w okolicach Brześcia Kujawskiego również, przybyli. Dowodem na to jest niedawno odnaleziona Polska ułańska szabla wzór 1934, odkryta przez tamtejszych poszukiwaczy.

Znalezisko odkryte w trakcie poszukiwań z wykrywaczem metali zorganizowanym przez stowarzyszenie Brzescy Poszukiwacze Historii. Najpewniej zostało zgubione w trakcie II wojny światowej – jest nim legendarna Polska szabla wz.34 „Ludwikówka” używana w polskich pułkach kawalerii w latach 1935–1939. Jej potoczna nazwa pochodziła od miejsca wytwarzania, tj. od Huty „Ludwików” w Kielcach. Była to ostatnia polska szabla bojowa używana w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Więcej na temat samej broni oraz więcej podobnych odkrytych jej egzemplarzy znajdziecie tutaj.

Przedmiot został odkryty na terenie lekko bagiennym, co pomogło w jego lepszym zachowaniu. Został znaleziony w trakcie poszukiwań za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w miejscu gdzie jeszcze w grudniu były prowadzone prace poszukiwawcze w których osobiście uczestniczyłem.

Odkryty artefakt po lekkim odrestaurowaniu ma zostać przekazany do Brzeskiego Cetrum Kultury i Historii „Wahadło” gdzie uzupełni małą lecz ciekawą kolekcję przedmiotów odkrytych przez stowarzyszenie Brzeskich Poszukiwaczy Historii.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.