Krótka ale niesamowita historia ostatniego weterana powstania styczniowego. Feliks Bartczuk zmarł w 1946 roku w wieku 100 lat i podczas niemieckiej okupacji był członkiem Armii Krajowej.

Był to ostatni weteran powstania styczniowego – Feliks Bartczuk zmarł w 1946 roku w wieku 100 lat i podczas niemieckiej okupacji był członkiem Armii Krajowej gdzie otrzymał pseudonim Piast. Był tam czynnym żołnierzem służby informacyjno-wywiadowczej – brał udział m.in. w rozpracowywaniu niemieckiego posterunku meteorologiczno-lotniczego.

Podczas powstania styczniowego w 1863 roku jako 17 latek walczył m.in pod Nagoszewem, Chruśliną, Żyrzynem, Panasówką, Batorzem, Chotyczami, Wolą Korybutową i Kockiem, jako 72 latek doczekał się niepodległości po czym otrzymał od władz II Rzeczypospolitej stopień oficerski, a jeszcze po 90 roku życia przyszło mu walczyć z okupantem hitlerowskim by potem umrzeć w czasach stalinizmu.

Bibliografia: Feliks Bartczuk: ostatni weteran powstania styczniowego

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.