Broń maszynowa z II wojny światowej w stanie idealnym, została odkryta podczas remontu kamienicy w Tarnowie. Jest to dokładnie niemiecki pistolet maszynowy MP-40 z dużą szansą że należał do byłego partyzanta.

O tym znalezisku było już głośno od ponad tygodnia i nie jest to pierwszy raz kiedy ostatnio pod Tarnowem odkryto taką broń. Nie tak dawno bo w październiku ubiegłego roku pisałem również o pistolecie maszynowym MP-40 odkrytym w okolicy Tarnowa.

MP-40 odkryty pod Tarnowem fot. Zwiadowca Historii

„Pistolet maszynowy MP-40 został odkryty w trakcie remontu pod powałą dachu. Pracownicy budowlani rozbierając konstrukcję drewnianą dachu kamienicy w centrum miasta odnaleźli na jednej z krowi zawinięty karabin, bok magazynek oraz naboje. Kierownik firmy remontowej powiadomił tarnowskich policjantów, a dyżurny skierował pod adres policjantów z grupy minersko-pirotechnicznej, celem rozpoznanie nietypowego znaleziska.” – poinformował rzecznik Policji

Policjanci zidentyfikowali je jako pistolet maszynowy MP40 wyprodukowany w 1941 roku, najprawdopodobniej produkcji niemieckiej. Obok pistoletu maszynowego znajdował się magazynek oraz kilkadziesiąt sztuk amunicji kalibru 9 mm do niego. Został on zabezpieczony do postępowania, które będzie prowadzone przez policjantów z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum. Nadzór nad czynnościami sprawuje prokurator z Prokuratury Rejonowej w Tarnowie.

Znaleziony pistolet maszynowy MP-40, który jak widać jest w idealnym stanie produkowany był przez Niemców i Austriaków w trakcie II wojny światowej w latach (1940–1944). Popularnie przypisano mu nazwę „Schmeisser” – choć naprawdę niemiecki konstruktor Hugo Schmeisser stworzył do niego tylko magazynek.

Po zakończonym postępowaniu prokurator podejmie decyzję co stanie się z pistoletem maszynowym. Trafi on do jednego z muzeów na terenie Polski lub zostanie zniszczony.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

15 KOMENTARZE

 1. Piękne znalezisko. Szkoda niszczyć. Powinno zostać w rękach znalazcy, ewentualnie właściciela kamienicy. Wiadomo, że w Polsce prawo na to nie pozwala ale powinno. Nic tylko odrestaurować i cieszyć się strzelaniem na strzelnicy.

 2. Zniszczyć… dlatego nie opłaca się o znalezisku mówić. Trzymaj dla siebie albo sprzedaj pasjonatowi. Chory kraj to i trzeba też metody dostosować.

   • „Zniszczenie polega na m.in. lekkich zmianach lufy i sprawia, ze z broni nie da sie wiecej strzelac i tyle” – no i to jest właśnie słownikowy wręcz przykład zniszczenia w przypadku broni.
    Po drugie dziś pozbawienie broni cech użytkowych to nie tylko zakołkowanie przewodu lufy ale również zaspawanie na sztywno mechanizmów (np. zamka).

 3. Muzeum na terenie Polski, jakby prokurator był z poza Tarnowa to na rogu ul Mościckiego i Szkotnik w Tarnowie jest takie muzeum.

 4. Trzeba być asem żeby znalezisko warte sporo kasy…. Zadzwonić pokornie i oddać państwu, a ten uczciwy usłyszał dziękuję i odesłali do pracy POLSKA

 5. Zniszczyć? Komu do głowy przyszło takie barbarzyństwo? Niejedno muzeum chciało by go mieć w swoich zbiorach. Prawdziwa historia.

 6. Powiem jak będzie, broń zasili prywatną kolekcję pana kmendanta albo prokuratora a dla gawiedzi pokaże się jakiś protokół albo i to nie…

 7. „Trafi on do jednego z muzeów na terenie Polski lub zostanie zniszczony. ” – zniszczenie byłoby barbarzyństwem. W zasadzie to znalazca po zakończeniu postępowania powinien mieć możliwość odebrania znaleziska po uzyskaniu stosownych uprawnień lub sprzedania go na rynku osobie posiadającej takie uprawnienia. Ale jak widać komuna w pewnych tematach nadal ma się dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.