Impreza dla poszukiwaczy z okazji X-lecia Zwiadowcy Historii o chwytliwej nazwie „I PRAWDZIWY ZLOT POSZUKIWACZY SKARBÓW” w której wzięło udział blisko 160 osób z całej Polski i nie tylko odbyła się 10-12 listopada 2023 roku. To nie tylko pierwszy zlot zorganizowany przez ZH ale również pierwsza taka forma „poszukiwań skarbów” w naszym kraju.

Czym różnił się ten zlot od wielu innych świetnych imprez dla poszukiwaczy, które od lat organizowane są na terenie Polski? Tym razem detektoryści nie przyjechali szukać śladów jakiejś bitwy, czy odkrywać tajemnice ukryte w ziemi. Poszukiwali prawdziwych skarbów, które nie tylko mogli zatrzymać ale wręcz musieli się nimi chwalić gdyż otrzymywali po symbolicznym wykupie dowody ich zakupów. W tym celu do prowadzonego sklepu od blisko 2 lat skupowałem w domach aukcyjnych i sklepach numizmatycznych monety, nie robiłem tego jednak by zainteresować czy zarabiać. Chciałem zorganizować coś czego nie było, a co jest kwintesencją Zwiadowcy Historii – niezwykłe pobudzające, piękne skarby i duża dawka wiedzy. Dodam tylko że wszystkie zebrane środki zostały przekazane na cel charytatywny wspierając w potrzebie najbliższych Radosława Hermana, archeologa i poszukiwacza który zmarł niedawno naglę w trakcie nagrywania programu Poszukiwacze Historii. Jeśli więc również możecie to zróbcie to samo gdyż dzielący z nami wspólną pasję Radek pozostawił aż 5 dzieci. Ze swojej strony dziękuję Wam jak i uczestnikom zlotu, którzy zebrali na ten cel aż 4200 zł.

Co dokładnie było do wykopania i wygrania na zlocie? Piękne 2 złote dukaty pochodzące z „The Grain Collection” i 1 złoty hyperpyron wybity w Konstantynopolu w XIII wieku! Dodatkowo 160 monet od Bizancjum, przez Carskie kopiejki, Węgierskie denary, Saksońskie talary, monety islamskie i znacznie więcej! Kupione w antykwariacie 4 antycznie rzymskie pierścienie i półtoraki (1,5 grosza). Imprezę wsparła też spora ilość sponsorów i tak ok. 0,5 kg rzymskich i bizantyjskich monet oraz akcesoriów przekazał nam A-Gora Num, produkujący i prowadzący dystrybucję środków do czyszczenia i konserwacji monet. Do wygrania były aż 3 wykrywacze od producenta Nokta Detectors oraz wykrywacz Rutus Versa przekazany wraz z wieloma akcesoriami przez rodzimego producenta. Firma Eldeka zajmująca się skupem surowców wtórnych podarowała nam do puli nagród dwa dodatkowe srebrne talary. Natomiast firma Swagier Sand Scope nie tylko wsparła nas wieloma ciekawymi nagrodami w postaci akcesoriów do poszukiwań ale również wraz z kanałem YT „Harold Baribal MD Kommando” pomogła zorganizować dodatkowe zabawy dla uczestników, jak chociażby poszukiwanie ukrytych na plaży żetonów lub trzymanie jednorącz specjalnie przygotowanej łopaty o wadze… jedyne 13 kg. Do tego kanał YT Detektorysta Japa wsparł organizowane konkursy gadżetami.

Na czym jednak polegała główna konkurencja? Poszukiwacze na specjalnie przygotowanym polu poszukiwali zakopanych w humusie skarbów, na dosłownie obsianym kilkunastoma kilogramami monet z PRL i innego rodzaju przedmiotów co dodatkowo utrudniało odkrycie ciekawszych monet. W skrócie napiszę że nie da się w 100% odróżnić sygnał na aluminiową monetę od srebrnej, jak i miedzianego numizmatu z PRL od rzymskiej monety z brązu. Tym sposobem konkurencja była naprawdę bardzo emocjonująca i dynamiczna, poszukiwaczom odkrycie głównych nagród zajęło niewiele więcej niż godzinę. Teren poszukiwań obejmował znajdujące się na miejscu Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek boisko piłkarskie wraz z przyległym terenem, dodam że wszystkie przedmioty specjalnie były ukryte na niewielkiej głębokości w plastikowych kapslach aby ułatwić ich znalezienie… bo przecież taki był cel zabawy.

Dodatkowo w trakcie zlotu odbyły się bardzo ciekawe wykłady prowadzone m.in. przez archeolog dr Agatę Sztyber z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przybliżyła formę pochówków z terenu Polski oraz zmiany ich obrządków na przestrzeni wieków. Pokazując wiele interesujących źródeł i informacji, ale i ciekawych przykładów współpracy środowisk naukowych z poszukiwaczami. Jednym z nich było właśnie stanowisko, które odkryłem i zgłosiłem kilka lat temu a Pani archeolog badała wraz z studentami przez kolejne 5 lat dokonując niesamowitych ustaleń. Kolejnym bezcennym wykładem było wytłumaczenie przez Arkadiusza Rutynę, konstruktora i producenta rodzimych wykrywaczy RUTUS zasady działania wszystkich detektorów od strony technicznej. Co nie tylko pozwala zrozumieć lepiej nawet wieloletnim weteranom ich sprzętu, ale wyjaśnia wiele zjawisk które spotykają nas podczas eksploracji. Można było również zapoznać się z możliwościami wykrywacza Versa z najnowszym oprogramowaniem 2.0, który niebawem wiele zamiesza na światowym rynku detektorów. Jednym zdaniem uczestnicy zlotu otrzymali nie tylko potężną dawkę emocji ale i konkretnej interesującej wiedzy.

Całość imprezy umilił koncert zespołu Ostatnie Kuszenie Małgorzaty i świetny poczęstunek przygotowany przez wspomniany ośrodek wraz z ZH i wolontariuszami o wielkich sercach. Impreza choć postawiła przede mną wiele wyzwań była bardzo udana, a jej uczestnicy śmiało wyrażali swoje zadowolenie. Co daje mi motywacje do organizacji kolejnej edycji, a Was mam nadzieję zachęci do potwierdzenia moich słów oglądając opublikowane przez uczestników liczne relacje oraz zdjęcia.


Dziękuję ślicznie raz jeszcze za przybycie członkom reprezentujących; Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”, Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne”Salla”, Stowarzyszenie Szczecińska Grupa Eksploracyjna, Kaliskiej Grupie Eksploracyjnej, Grupie Eksploracyjno Historycznej „Batalion”, Kohorta Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne, Stowarzyszenie Historyczno Poszukiwawcze „Nadwiślańskie Urzecze”, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze ,,Wolica”, Polskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Husaria”, Kryptonim T-IV, Eagles & Lions Metal Detecting Team Netherlands, Klub Sportowy Magnes Neodymowy, Grupie Nietoperze, Stowarzyszenie Ostrzeszowska Grupa Eksploracyjno – Historyczna, Kujawsko Pomorska Grupa poszukiwaczy Historii, Wehikułu Historii Stowarzyszenie Eksploracyjno Poszukiwawcze, Grupie Łowcy Historii Małopolska, Fundacji Latebra, Marcinowi Solochowi z czeskiego muzeum, kanałom YouTube; Harold Baribal MD Kommando, Mr.Lony1976, Dębowy, Adi Wejherowo, Detektorysta Japa, Jarolo Wlkp. i Wszystkim pozostałym! 🙂

2 KOMENTARZE

  1. To przykre że w ramach idei państwo jako jedno z niewielu nie płaci wam za odkryte skarby.wasza pasją jest wykorzystywana.Dla mnie to obrzydliwe złodziejstwo. W imię czego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.