Muzeum w Sanoku odebrało anonimową paczkę z zabytkami!

5
średniowieczny topór anonimowa paczka
Anonimowa paczka z zabytkami trafiła do muzeum fot. Muzeum Historyczne w Sanoku

Anonimowa paczka trafiła pocztą do Muzeum Historycznego w Sanoku. W jej środku znajdował się średniowieczny topór oraz ciosło służące do obróbki drewna.

Jak można przeczytać na stronie MHS „Praca w muzeum pełna jest niespodzianek”. Z pewnością tak było gdy listonosz dostarczył do placówki tajemniczą paczkę. Nadawca chcący zachować anonimowość podpisał się „Kartofel”. W paczce od Kartofla znajdował się żelazny topór datowany na X-XI wiek oraz ciosła o ciekawej formie. Znalazca dołączył krótką notatkę z lokalizacją oraz okolicznościami odkrycia. Muzealnicy są wdzięczni za ten dar, jednak zachęcają „Kartofla” by w przyszłości prowadził swoje poszukiwania legalnie uzyskując odpowiednie pozwolenie z WKZ.

Paczka z anonimowym listem przesłana do placówki fot. Muzeum Historyczne W Sanoku

„Zaadresowana do mnie anonimowa paczuszka trafiła w piątek do Muzeum Historycznego w Sanoku, a w niej dwa interesujące zabytki. Znalazca odkrył je przy użyciu wykrywacza metalu, nielegalnie, ale zachował się przyzwoicie oraz odpowiedzialnie i nie dość że przekazał nam odkryte artefakty to jeszcze wskazał miejsce i podstawowe okoliczności ich odkrycia. Będzie wiec możliwość ich weryfikacji w terenie. Tak jak jednak napisałem w poście – wszystkich znajomych poszukiwaczy zachęcam do zdobywania pozwoleń i świadomych, legalnych poszukiwań. To naprawdę nic trudnego.” – napisał na swoim profilu FB Piotr Kotowicz, archeolog i kustosz Muzeum Historycznego w Sanoku

Jak twierdzą muzealnicy odkryte i przekazane im zabytki są niezwykle cenne w kontekście poszerzania naszej wiedzy na temat zasiedlenia Bieszczadów we wczesnym średniowieczu. Jest to kolejny sygnał, iż mieszkańcy tych ziem zapuszczali się w góry chętniej i częściej aniżeli do tej pory uważali archeolodzy.

Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć zapraszam Was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

5 KOMENTARZE

  1. zdjęcie przypomina raczej tłuczek do moździerza 😉

    takie rzeczy powinni pokazywac w muzeum, ale tak by mozna było wziąć do ręki. Wiele muzeów robi repliki na drukarkach 3d. Niesamowicie wyglądaja wazy drukowane z drewna (pla+wióry) lub z gliny

  2. Było by tak łatwo i fajnie uzyskać pozwolenie od WKZ, gdyby Ci raz na jakiś czas nie dzielili się tymi wnioskami z policją. Tzn. Składam wniosek o pozwolenie. Pierwszy raz w życiu. WKZ podaje mnie na tacy na polocję i w domu kipisz. Znalezione „cenne artefakty” : czyli guzik od munduru leśnego bez korony, kilka prlów, i jest!!!!! Przestępca!!!!! Moneta. „rzymek”. Stan: agonalny. Nie zgłoszone. Znalezione bez pozwolenia. Kolejny przestępca wykluczony ze społeczeństwa.
    Gdyby WKZ nie „wystawiał” przypadkowych leszczy jak ja, to ludzie zgłaszali by się po zezwolenia. A tak, to niech się pie.dolą! Wolę poszukiwać nielegalnie, a w razie powyższego przypadku, też bym odesłał anonimowo.
    Szacunek dla kolegi znalazcy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.