Norwegia. Odkryto niemiecki krążownik ze swastyką na dziobie (GALERIA + FILM)

2
Wrak niemieckiego lekkiego krążownika Karlsruhe
Wrak niemieckiego lekkiego krążownika Karlsruhe fot. Statnett, Wikimedia Commons

Wrak niemieckiego okrętu wojennego, który został storpedowany przez brytyjski okręt podwodny w 1940 roku został odkryty na głębokich wodach u wybrzeży Morza Północnego w południowej Norwegii.

Zgodnie z oświadczeniem Statnett – norweskiego operatora sieci elektrycznej, który zlokalizował wrak statku w pobliżu podwodnych kabli zasilających, na skanach sonarowych dna morskiego w 2017 roku.

Niemiecki lekki krążownik Karlsruhe odkryty u wybrzeży Norwegii fot. Statnett

W sierpniu tego roku Statnett wysłał zdalnie sterowany podwodny pojazd lub ROV, aby zbadać wrak. ROV, który był przywiązany do przybrzeżnego statku wsparcia Olympic Taurus, przesłał szczegółowe zdjęcia, które sugerowały, że wrak był niemieckim lekkim krążownikiem Karlsruhe.

„Kiedy wyniki ROV pokazały, że statek został storpedowany, zdaliśmy sobie sprawę, że pochodzi on z wojny” – powiedział inżynier projektu Ole Petter Hobberstad. „Gdy działa stały się widoczne na ekranie, zrozumieliśmy, że to ogromny okręt wojenny”.

Niemiecki lekki krążownik Karlsruhe został zwodowany w 1927 roku i był wyposażony w dziewięć 15-centymetrowych dział. Miał 570 stóp (174 metry) długości i mógł osiągnąć maksymalną prędkość 32 węzłów (ok. 59 km / h) – dość szybko jak na tamte czasy.

Niemiecki lekki krążownik Karlsruhe fot. Wikimedia Commons

Wrak leży teraz pionowo na dnie morskim pod 1607 stóp (490 m) wody morskiej, około 13 mil morskich (24 kilometry) od miasta portowego Kristiansand na południowym wybrzeżu Norwegii. Nie jest pewne czy zostanie podjęta próba jego wydobycia, szczególnie że nie jest to proste zadanie.

Norwescy nadawcy poinformowali również, że podwodne zdjęcia zrobione przez ROV zawierały medalion na okręcie wojennym ozdobiony niemieckim nazistowskim symbolem swastyki. Scena ta widoczna jest na początku nagrania.

Screen z nagrania ROV fot. Statnett

Okręt był remontowany, gdy wybuchła II wojna światowa we wrześniu 1939 roku. Dopiero 9 kwietnia 1940 roku jako flagowy okręt grupy uderzeniowej wziął udział w niemieckiej inwazji na Norwegię, której głównym celem było miasto portowe Kristiansand.

Zdaniem archeologa Frode Kvalø z Norweskiego Muzeum Morskiego w Oslo możliwości okrętu wojennego okazały się znaczące podczas ataku.

Karlsruhe został jednak trafiony przez norweską artylerię podczas ataku, ale nie jest jasne, jak bardzo został uszkodzony.

Następnie tego samego dnia opuścił Kristiansand, kierując się do Niemiec; po drodze został trafiony torpedami z brytyjskiego okrętu podwodnego Truant, które wysadziły duże dziury w kadłubie. Dwie godziny później załoga na rozkaz dowódcy opuściła statek, który następnie został celowo zatopiony przez niemiecki torpedowiec z flotylli.

Jednym z decydujących czynników przy identyfikacji były charakterystyczne asymetryczne wieże dział rufowych Karlsruhe, które można zobaczyć na nagraniu.

Screen z nagrania ROV fot. Statnett

Dokładne położenie zatopionego statku było nieznane przez prawie 80 lat.

Krótki film prezentujący wciąż dobrze zachowany okręt z okresu II wojny światowej.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.