Niezwykła historia – „Człowiek Ptak” od 23 lat buduje kamienne wieże dla bocianów!

Kamienne wieże budowane przez pasterza w tureckiej wsi Ayveri w dystrykcie Çınar

Pewien pasterz w Turcji od 23 lat buduje kamienne wieże, nie robi tego bez celu… bociany przylatujące „na zimę” w tamte rejony chętnie zakładają na nich swoje gniazda.

Mehmet Salih Arslan który z wykształcenia jest architektem przez większość swojego życia pracuje jako pasterz mieszkając w tureckiej wsi Ayveri w dystrykcie Çınar w prowincji Diyarbakır, ludzie początkowo nie rozumieli w jakim celu wykonuje swoje budowle. Wszystko stało się dla nich jasne gdy przybyły w tamte rejony bociany, które chętnie zaczęły na nich zakładać swoje gniazda.

Przez mieszkańców swojej wioski określany jest mianem „dziwnej osoby”. Ze względu na jego wielką miłość do ptaków przezywają go „Kuşçu”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Człowiek Ptak”. On sam na pytanie dlaczego robi te wieże mówi: „Dla mnie to jest normalne, te zwierzęta nie mają domu. Buduję więc dla nich te wieżę.

Niektóre z jego budowli są naprawdę imponujące osiągają wysokość od 6 do nawet 7 metrów! Konstrukcje które stawia Arslan są nazywane „pomnikami sztuki”, przez swoją wystarczająco wysoką i szeroką konstrukcję pełnią jednak inną ważną rolę. Stanowią podwaliny pod budowę gniazd wielu bocianów które przybywają w trakcie polskiej „zimy” w tamte rejony.

Gniazdo bocianów założone na jednej z kamiennych wież zbudowanych przez Arslana

Jeden z miejscowych mieszkańców który przekazał informacje o budowniczym z Çınar powiedział: „Bardzo lubi swoje zwierzęta. Nie znają one głodu ani zimna. Jeśli ktoś by spróbował je skrzywdzić to by zwariował. W letnich miesiącach zakłada na łapy psów pasterskich skarpety, by te nie parzyły się od upału. Jest jednocześnie dobrym mistrzem obróbki kamienia. Z 4,5 kg młotem kowalskim kruszy skały i nosi na plecach setki kilogramów kamienia.”

Gdy zapytano 38-letniego Arslana, który większość czasu spędził w górach z stadem około 80 kóz i owiec, tak wyjaśnia powody powstania tego nietypowego „hobby”: „Buduję wieże dla ptaków ponieważ bociany które przybywają w te rejony mają trudności ze znalezieniem miejsca na gniazda. Wiele z nich gnieździ się na słupach elektrycznych i często giną przez porażenie prądem. Pomyślałem że zacznę budować wieże by mogły spokojnie gniazdować w okresie lęgowym.

Gniazdo bocianów na kamiennej wieży

Po wykonaniu wież przez pomysłowego pasterza/architekta liczba bocianów które tam przybywały i się osiedlały znacznie wzrosła!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.