Deweloper z Rzeszowa usuwa się z cmentarza cholerycznego. Pomógł apel mieszkańców i internautów (GALERIA + FILM)

3
Deweloper z Rzeszowa usuwa się z cmentarza cholerycznego. Pomógł apel mieszkańców i internautów fot. Grzegorz Sterniewski

W dniu wczorajszym apelowałem do Was na mojej stronie Facebook’owej o pomoc w nagłośnieniu sprawy dewastowania cmentarza cholerycznego w Rzeszowie – dziś mamy konkretne efekty!

O sprawie jako pierwsze poinformowała redakcja portalu Nowiny24.pl do którego zwrócili się zatroskani mieszkańcy. Jak informowali przy ulicy Strażackiej i Sympatycznej w Rzeszowie deweloper ogrodził XIX wieczny cmentarz epidemiologiczny i zaczął zwalać na niego gruz, rozjeżdżając go przy pomocy ciężkiego sprzętu. Pamiątkowy krzyż z jego centrum przeniósł w kąt działki i postawił przy nim toaletę…

Na wspomnianym cmentarzu pochowano przynajmniej kilkaset osób, które zmarły w latach 1847-1849 w czasie trwania szalejącej epidemii cholery. Władze miasta stały jednak na stanowisku że w tym miejscu nigdy takiego cmentarza nie było, w tej sprawie zainterweniowało lokalne Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem im. Włodzimierza Kozło w Rzeszowie.

Udowodniło ono przy pomocy map katastralnych, że jest to kłamstwem i ratusz mijał się z prawdą. Prezes wspomnianego stowarzyszenia Wiktoria Helwin dodała że cmentarz ten zajmował co najmniej powierzchnię 10 arów.

Po nagłośnieniu sprawy i interwencji w ratuszu miasta, które na miejsce wysłało Biuro Gospodarki Mienia. Deweloper dostał 24 godziny na uprzątnięcie terenu i przywrócenie go do poprzedniego stanu, inaczej umowa na użyczenie przyległego do cmentarza terenu wygaśnie.

Jak poinformował nas nasz reporter Grzegorz Sterniewski będący na miejscu wydarzeń… na sam efekt nie trzeba było długo czekać! Dziś od rana trwają tam prace porządkowe.

Postawione nielegalnie ogrodzenie zostało zdemontowane i przeniesione, gruz jest uprzątany na sąsiednią działkę a krzyż wrócił na swoje miejsce. Jak widać dożyliśmy czasów gdzie o zabytkowe obiekty i tereny, kolejny raz walczą zwykli ludzie… prosząc o interwencję u nieporadnych względem deweloperów i inwestorów władz i instytucji, które powinny przecież robić to z same z urzędu.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.