Elementy legendarnego czołgu „Jagdpanther” i StuG III wydobyte przez poszukiwaczy z Miłakówki (GALERIA + FILM)

Elementy legendarnego niszczyciela czołgów "Jagdpanther" i działa StuG III zostały wydobyte przez poszukiwaczy z Miłakówki fot. Przemysław Budzich, ekipa Tank Hunter

Elementy legendarnego niszczyciela czołgów „Jagdpanther” oraz działa StuG III odkryła i wydobyła ekipa programu Tank Hunter z rzeki Miłakówka w pobliżu miejscowości Orneta w woj. warmińsko-mazurskim!

Ekipa na miejsce swoich poszukiwań nie bez powodu obrała ten były teren Prus Wschodnich, w 1945 roku był on miejscem zaciętych walk pomiędzy wojskami rosyjskimi a niemieckimi. Niemcy próbując uciec w kierunku znajdującego się ok. 100 km dalej Królewca zacięcie bronili tam drogę i linię kolejową mającą to umożliwić. Niestety dla nich się im to nie udało, rzeka i rozległe bagna skutecznie powstrzymały ten odwrót. Z przekazanej relacji świadków wynika że w tym miejscu zostały zatopione pojazdy pancerne w tym najprawdopodobniej również i czołg. Część tych pojazdów mogła zostać po wojnie wydobyta i zezłomowana, jednak źródła podają że jeden lub dwa z nich spoczywają między rzeką a wspomnianym bagnem. – wyjaśnia Mateusz Deling członek ekipy Tank Hunter

Poszukiwacze pancernych pojazdów do poszukiwań przygotowali się bardzo dobrze, przy użyciu magnetometru protonowego pozwalającego na wykrycie dużych metalowych obiektów nawet z kilkunastu metrów, całkiem szybko trafili na mocno obiecujący sygnał. Po namierzeniu jego źródła by mieć trochę więcej informacji bez potrzebnego kopania podjęto próbę jego zweryfikowania przy pomocy metody znanej jeszcze zanim Polacy wymyślili pierwszy wykrywacz, czyli nakłuwania ziemi przy pomocy metalowego pręta. W tym wypadku było to dno rzeki, po ciężkiej u żmudnej pracy natrafiono na spory stalowy obiekt. Teraz została już tylko weryfikacja przy pomocy koparki.

Ekipa w opublikowanym filmie z poszukiwań i zapowiedzi z wykopalisk podaje ze źródeł że zidentyfikowali dwie niemieckie jednostki pancerne które się tamtędy przemieszczały. Jedną z nich była słynna Dywizja Großdeutschland będąca elitarną jednostką grenadierów pancernych Wehrmachtu podczas II Wojny Światowej. Drugą natomiast był batalion ciężkich czołgów schwere Panzerabteilung 503 połączona z 516.

Prowadzący program ekipy 'Tank Hunter’ Mateusz Deling dodaje że obie te dywizje dysponowały rzadkimi czołgami „Pantera” (Panzerkampfwagen V Panther) oraz niszczycielami czołgów „Jagdpanther” (Jagdpanzer V), które skutecznie zwalczały radzieckie ciężkie czołgi IS-2. Jak dotąd nigdy wcześniej nie odnaleziono podobnych czołgów.

Po zorganizowanych formalnościach i sporych przygotowaniach logistycznych poszukiwacze przystąpili do weryfikacji posiadanych informacji i pierwszego źródła najsilniejszego namierzonego przy pomocy magnetometru sygnału.

Zdjęcia autorstwa Przemysława Budzicha z ekipy programu Tank Hunter

Operatorowi koparki chwilę po rozpoczęciu wydobycia urobku znad obiektu udało się na niego trafić. Okazało się że ekipa Tank Hunter miała świetne informacje i jeszcze lepsze przeczucie – natrafili na górną płytę pojazdu Jagdpanzer V!

Niszczyciel czołgów prawdopodobnie został wysadzony gdy utknął i nie można było podjąć jego wydobycia w warunkach bojowych. Idąc tym tropem ekipa nie poddawała się i poszukiwała kolejnych elementów legendarnego niszczyciela czołgów, który został wyprodukowany w zaledwie 382 egzemplarzach.

Zdjęcia autorstwa Przemysława Budzicha z ekipy programu Tank Hunter

Akcja eksploracyjna została wznowiona następnego dnia o świcie słońca. Co ciekawe w miejscu gdzie powinna znajdować się reszta pojazdu Jagdpanthery ekipa natrafia na elementy działa pancernego Sturmgeschütz III (StuG III). Dokładnie znaleziono jego niemal kompletne podwozie, brak jedynie prawej płyty bocznej, jednak jest chociażby komplet kół na których pojazd odjechał na holu… To naprawdę niesamowite i wyjątkowe odkrycia!

Jako niespodziankę i przedsmak tego co będzie w kolejnym odcinku pokażę Wam unikatowe zdjęcie jednego z przedmiotów znalezionych w środku pojazdu…

Niemiecki hełm typu Stahlhelm („hełm stalowy”) w zimowym kamuflażu z resztką zachowanej kalki fot. Przemysław Budzich, ekipa Tank Hunter

Zapraszam serdecznie na odcinek z wydobycia i do subskrypcji kanału YouTube ekipy Tank Hunter!

Wszystkie znalezione przez eksploratorów pancerne zabytki zostały przekazane do Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie, gdzie po konserwacji będziecie mogli je oglądać.

Jeśli jeszcze nie posiadacie wykrywacza metali lub myślicie nad jego zmianą koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki… do tego sprzęt do kopania, koszulki, monety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.