Między innymi słowiańskie ozdoby zwane lunulami odkryto wykrywaczem metali przedwczoraj w trakcie poszukiwań w okolicy Tarnopola na terenie Ukrainy.
Lunula to nic innego jak księżyc, wyjątkowy symbol nocy, wyróżnia się swym srebrnym blaskiem na tle ciemnego nieba, a podczas pełni oświetla świat mistycznym światłem. Tutaj właśnie pasuje do kobiety które przecież wyróżniają się swoją urodą, często błyszczą w porównaniu do mężczyzn. To właśnie one nosiły tego rodzaju ozdoby.
Lunula przedstawia sierp księżyca, który jest niepełny, oznacza jednak coś zupełnie przeciwnego. Jest ona symbolem pełni. Pełni księżyca, pełni kobiecości. Lunule często wykonywane były ze srebra, które także odgrywało ważną rolę w kobiecości Słowianek, rzadziej ze złota. Przypuszczać więc można że osoba do której należał naszyjnik z tymi ozdobami piastować musiała wysoką pozycję w hierarchii plemiennej.
Wraz z lunulami detektorysta z Ukrainy odkrył również coś jak by amulet? całkiem podobne jak ten znaleziony wraz z lunulą opisał w Gnieźnie Tadeusz Wolański (1785–1865) „O słowiańskich runach etruskich”.
Musi chyba minąć jeszcze setki lat, zanim prawie wszystkie archeologiczne ciekawostki zostaną znalezione. :0