Odkrycia archeologiczne w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych w Pszczynie (FILM)

Krypta kościoła w Pszczynie
Szkielet matki z dzieckiem trzymających się za ręce. Zdjęcie z badań krypty kościoła Wszystkich Świętych i Matki Bożej Różańcowej w Pszczynie fot. ks. Damian Gatnar

W sumie 21 datowanych na XIII/XIV wiek miejsc pochówków oraz wcześniejsze ślady osady mieszkalnej z pozostałościami rzemieślniczych dymarek odkryto podczas badań archeologicznych w podziemiach kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych i Matki Bożej Różańcowej w Pszczynie (Śląskie).

W najbliższy piątek archeolodzy, przedstawiciele Kościoła oraz samorządu Pszczyny podsumują w Katowicach pierwszy, zakończony już etap badań archeologicznych pod kaplicą św. Krzyża oraz przedstawią szczegóły znalezisk. Niebawem rozpocznie się drugi etap prac i badań archeologicznych pod posadzką w tzw. kaplicy spowiedników – młodszej części kaplicy św. Krzyża.

Jak wynika z akt wizytacyjnych i świętopietrza, parafia pod wezwaniem Wszystkich Świętych i Matki Bożej Różańcowej w Pszczynie istniała już w XIV wieku. Kościół trzykrotnie płonął. Po ostatnim pożarze Pszczyny w 1748 roku został odbudowany w obecnym kształcie. Podczas odbudowy i remontów stwierdzono, że w południowej kaplicy Krzyża Świętego, pod posadzką istnieje krypta grobowa. W latach 30. ubiegłego stulecia podjęto starania, by udostępnić kryptę, ostatecznie jednak do tego nie doszło.

Do pomysłu wrócono w 1996 roku, kiedy prowadzone były prace budowlane przy remoncie kościoła – natrafiono wówczas na wejście do krypty. Po jej otwarciu okazało się, że jest mocno zniszczona. Wewnątrz znajdowały się sarkofagi z XVI i XVII wieku.

Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza, za zgodą Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, metalowe sarkofagi, w których złożone były szczątki zmarłych z rodu Promnitzów (panowali oni w Pszczynie w XVI i XVII wieku), zostały odrestaurowane. Obecnie znajdują się w depozycie w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, jednak docelowo mają wrócić do krypty grobowej w kościele parafialnym.

Po zakończeniu badań planowane jest udostępnienie krypty zwiedzającym, z zachowaniem sakralnego charakteru obiektu. Gotowy jest już wstępny projekt krypty grobowej, składającej się z dwóch pomieszczeń: dotychczasowej krypty oraz części, która zostanie przygotowana po drugim etapie rozpoczynających się w marcu badań archeologicznych. Poza badaniami fizycznymi, cały kościół został także zeskanowany specjalnym georadarem.(PAP)

autor: Marek Błoński

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


1 KOMENTARZ

  1. Oj tam piecowy obiekt… ciałopalny. Trafili na cmentarzysko naszych przodków przedchceścijańskich. Nie rozkopią dalej, bo fundamenty runą. Logika: na starych miejscach „kultu” stawiało się nowe. Pozdrawiam niezłodziei(oj tam zawsze coś uszczkną na wykopaliskach) archeologów ;)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.