Niecodzienne odkrycie w trakcie ekshumacji niemieckich żołnierzy przez POMOST. Mogiła zawierała nie tylko nieśmiertelniki i pospolite rzeczy osobiste, odnaleziono również 5 złotych monet oraz złotą obrączkę z grawerem.

Jak poinformowała w dniu dzisiejszym (30 czerwca 2022) Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”, przeprowadzono prace ekshumacyjne w wielkopolskiej miejscowości Czarnylas, znajdującej się w powiecie ostrowskim.

„Na cmentarzu ewangelickim znajdował się tam „grób nieznanych żołnierzy”. W jego wnętrzu spoczywały szczątki 13 niemieckich żołnierzy, przy których odnaleźliśmy cztery przełamane znaki tożsamości oraz grawerowaną złotą obrączkę. Wśród odkrytych przedmiotów był także zespół pięciu złotych 10-rublówek wybitych za czasów cara Mikołaja II.” – poinformował rzecznik POMOST

Prace ekshumacyjne zostały przeprowadzone na terenie cmentarza, a badano „grób nieznanych żołnierzy”. Jak się okazuje w środku pochowanych było 13 niemieckich żołnierzy, których szczątki żołnierzy trafią na powrót do ich kraju. POMOST od wielu lat zajmuje się na terenie naszego kraju poszukiwaniem grobów i mogił żołnierskich oraz cywilnych z okresu II wojny.

Rzadkością jest odkrycie jak tutaj cennych rzeczy przy żołnierzach, gdyż zwykle byli oni zwyczajnie ogołacani z tego co posiadali. Często nawet nie ma przy nich nieśmiertelnika, a rzadkością jest też jakiś ekwipunek. Tutaj natomiast natrafiono na „mały skarb”, w sumie 5 złotych monet wybitych za czasów cara Mikołaja II pod koniec XIX i na początku XX wieku. Dodatkowo odkryto złotą obrączkę z grawerem i datą „17.9.21”, a z rzeczy osobistych zachował się między innymi grzebień.

Pomimo słabego stanu nieśmiertelników, być może uda się zidentyfikować żołnierzy, a może i nawet odnaleźć ich potomków.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.