Po trzech latach udało się zatrzymać i postawić zarzuty pracownikowi muzeum w Toruniu oraz lokalnemu sprzedawcy za kradzież i paserstwo. W sumie z kolekcji placówki znikło 361 zabytkowych numizmatów.

Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Toruniu prowadził od 2019 r. śledztwo w sprawie przywłaszczenia 194 zabytkowych monet z okresu od XVI do XIX wieku o szczególnym znaczeniu dla kultury na szkodę Muzeum Okręgowego w Toruniu i Toruńskiego Towarzystwa Naukowego.

Początkowo postępowanie zostało wszczęte po ujawnieniu przez Dyrekcję Muzeum Okręgowego w Toruniu, znacznych braków w kolekcji monet w ilości 367 sztuk o wartości nie mniejszej niż 556.060,00 zł. W toku śledztwa ustalono, że  Muzeum Okręgowe w Toruniu w wyniku przestępstwa utraciło 361 zabytkowych monet, z których 282 stanowiły własność Muzeum Okręgowego w Toruniu, natomiast pozostałe 79 monet było depozytem Toruńskiego Towarzystwa Naukowego.

Podjęte w sprawie czynności doprowadziły do ustalenia sprawcy przywłaszczenia zabytkowych monet, a także do ustalenia pasera, który nabył przywłaszczone z Muzeum monety. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy czynności doprowadziły do odzyskania 59 monet, które po badaniach przeprowadzonych przez Laboratorium Kryminalistycznym w Bydgoszczy, Poznaniu i Białymstoku okazały się tożsame z monetami utraconymi przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Ponadto w toku śledztwa ustalono, że te i inne ustalone monety oferowane były do sprzedaży w domach aukcyjnych oraz na akcjach internetowych zarówno w Polsce jak i za granicą.

Zebrane w sprawie dowody i ich analiza pozwoliły na przedstawienie zarzutu przywłaszczenia 194 zabytkowych monet o łącznej wartości 1.458,971,04 zł – kustoszowi, na którym ciążył obowiązek pieczy nad powierzonymi mu muzealiami. Podejrzany wynosił numizmaty z muzeum systematycznie, czyniąc sobie stałe źródło dochodu ustalonemu paserowi, który prowadził sklep numizmatyczny w Toruniu.
Ponadto postawiono zarzut wywozu bez wymaganego zezwolenia, do Republiki Federalnej Niemiec, monet stanowiących własność Muzeum Okręgowego w Toruniu i Toruńskiego Towarzystwa Naukowego.

W toku śledztwa zastosowano wobec kustosza dozór Policji i zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Natomiast wobec pasera stosowano poręcznie majątkowe w kwocie 10.000 zł oraz zabezpieczenie majątkowe poprzez zajęcie pieniędzy w kwocie 6.000 euro.

W dniu 20 czerwca 2022 roku do prokurator z Prokuratury Okręgowej  w Toruniu skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko wyżej wymienionym. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do lat 15.

Ponadto w sprawie, nadal prowadzone są działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu odzyskania kolejnych 16 ujawnionych i zidentyfikowanych monet, ale znajdujących się poza granicami Polski.

Autor: mł.insp. Monika Chlebicz, Zdjęcia: policja.gov.pl

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

6 KOMENTARZE

  1. Upierdolić łapy siekierką i puścić śmiecia wolno! Niech żebrze o żarcie, albo niech ryjem orze pole u gospodarza za miskę ryżu.

  2. E no niemożliwe to chyba jakiś fejk przecież złodziejami są tylko groźni detektoryści i nikt inny. Rabują bez litości te drogocenne boratynki i wywożą potajemnie do Berlina gdzie sprzedają je za ciężka kasę a biedny sap nie może takich szkód przeżyć wciąż wskazując niebłaganym paluchem straszliwego wroga Polskiej kultury i dziedzictwa.

  3. Dobrze zrobił. Pisowskie muzea, pisowskich archeologów i tych co z nimi współpracują wykupując zezwolenia po 80zł należy niszczyć i okradać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.