Zmarł ostatni uczestnik legendarnej „Wielkiej ucieczki” z niemieckiego obozu w Żaganiu

1
Zmarły dowódca eskadry RAF Richard Churchill.

W wieku 99 lat zmarł Richard Churchill – ostatni uczestnik legendarnej „Wielkiej ucieczki” z terenu niemieckiego obozu jenieckiego dla lotników Stalag Luft III przy miejscowości Żagań na terenie dzisiejszej Polski.

Dowódca eskadry Richard Churchill będący w grupie złapanych uczestników zuchwałej ucieczki z niemieckiego obozu po schwytaniu uniknął śmierci dzięki swojemu nazwisku. Podobno Niemcy sądzili że jest spokrewniony z premierem W. Brytanii Winstonem Churchillem. W ucieczkę 111 metrowym tunelem „Harry” było zaangażowanych 76 więźniów, tylko 3 z nich uniknęło schwytania. Pozostała grupa na polecenie Hitlera miała zostać rozstrzelana, ostatecznie po interwencji Göringa… rozstrzelano w sumie 50 z złapanych lotników.

Zdjęcie obozu w Sagan (obecnie Żagań) fot. Imperial War Museums

Lider eskadry RAF Churchill został złapany trzy dni po ucieczce. Wspólnie ze swoim towarzyszem Bobem Nelsonem zostali sprzedani Niemcom przez rolników w których stodole się nieszczęśliwie ukryli. Richard Churchill tylko dzięki zbieżności nazwisk nie trafił do grupy 50 zamordowanych żołnierzy.

Plan ucieczki opracował wiosną 1943 roku, inny dowódca eskadry RAF Roger Bushell. Chętnych do ucieczki zgłosiło się aż 500 więźniów, szacowano jednak że uciec ma szansę jedynie 200 osób, w celu ich wyłonienia zorganizowano specjalne losowanie.

Zdjęcie tunelu w Żaganiu.

Warto dodać że więźniowie obozu jednocześnie kopali kilka tuneli, nie z powodu że byli jakoś podzieleni, po prostu w razie odkrycia jednego z nich przez strażników plan miał zapewnioną kontynuację. Z obozu udało się uciec tylko dwóm Norwegom oraz jednemu Holendrowi.

Filmowa scena ucieczki z aktorem Steve McQueen.

Na podstawie tych wydarzeń w roku 1963 powstał kultowy Hollywoodzki film ’The Great Escape'(Wielka ucieczka), gdzie w główną rolę wcielił się znany aktor Steve McQueen.

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda że nikt nie nakręcił filmu o wielkiej ucieczce Eugeniusza Bendery Stanisława Jastera ks Lamparta i Piechowskiego którzy to uciekli z Auschwitz samochodem komendanta obozu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.