Największy skarb złotych monet rzymskich odkryty dotychczas w historii!

Największy dotychczas skarb złotych monet rzymskich znaleziono 9 września 1993 roku w mieście Trewir. Jest to najstarsze miasto w Niemczech, które zostało założone w 15 roku p.n.e. przez Cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, obok sanktuarium plemienia Treveri, stąd nazwa miasta – „August Treverorum”.

Jak to często bywa w takich przypadkach, skarb został znaleziony podczas prac w trakcie budowy podziemnego garażu. Koparka rozerwała naczynie i rozsypała jego zawartość, dopiero po jakimś czasie robotnicy zauważyli pierwsze monety, które wyzbierali. Nocą na miejsce odkrycia wrócił jeden z nich. Był to amatorski poszukiwacz Erich Eixner, przy pomocy swojego wykrywacza metali znalazł większą część skarbu, który następnie zgłosił władzom.

Naczynie w którym ukryto skarb.

Skarb składa się z 2750 złotych monet (aureusów), próby złota 980, ogólna masa tego skarbu wyniosła bagatela 18,5 kg złota! Znajdował się on w worku ze skóry, który z kolei schowany był w naczyniu wykonanym z brązu. Prawie wszystkie aureusy znalezione w Trewirze wybite były w mennicy na terenie cesarstwa rzymskiego.

Skarb na ekspozycji w Rheinisches Landesmuseum Trier.

Dwa najstarsze numizmaty posiadające wizerunek cesarza Nerona pochodzą z okresu przed reformą monetarną w 63-64 roku n.e. Za to najmłodsza z wszystkich odkrytych monet to złoty aureus Septymiusza Sewera, wybity w okresie od 193 do 196 roku naszej ery.

Złoty aureus cesarza Nerona.

Wniosek jest taki, że byli właściciele depozytu zaoszczędzone pieniądze gromadzić musieli przez dłuższy czas i przez całe życie stopniowo dodawali je do skrytki. Ostatnia część monet został dodana do skarbu pod panowaniem cesarza Septymiusza Sewera.

Skarb na ekspozycji w Rheinisches Landesmuseum Trier.

Jedno z możliwych wyjaśnień, dlaczego nikt nie był w stanie skorzystać z zgromadzonego za życia ogromnego majątku, to fakt że w tamtym okresie trwała wojna domowa mająca wyłonić przyszłego władcę. Septymiusz Sewer walczył i pokonał Didiusza, Pescenniusza oraz uzurpatora Klodiusza Albinusa w latach 196-197 n.e. W trakcie tego okresu Trewir był przez większość czasu oblegany. Jak to często bywa w trakcie wojennej zawieruchy, nikomu nie było już dane po niego wrócić.

Złote aureusy znalezione w Trewirze.

Znalazca Erich Eixner w ramach wdzięczności za swoją postawę i przekazanie „największego skarbu złotych monet w historii” od rządu niemieckiego otrzymał nagrodę w wysokości zaledwie 20.000 marek… 😉

Skarb obecnie można oglądać na wystawie w muzeum Rheinisches, w niemieckim mieście Trier .

Ciekawi was ile można było przeżyć w tamtych czasach i co kupić za te monety w I i II wieku n.e.?
Wartość 1 złotego aureusa w tamtych czasach to było 25 srebrnych denarów. W późniejszych latach proporcja nieco się zmieniała w samej wadze monet.
Więc zaokrąglając 1 rzymski denar był wart około 10-20 asów
W czasach o których mówimy 
1 aureus = 25 denarów
1 denar = 4 sesterce = 8 dupondiusy = 16 asy 
Teraz coś o cenach za produkty: np. dane z notatek rodziny pompejańskiej, nim miasto zasypały popioły z Wezuwiusza. Zakupy rodziny na 1 dzień: chleb 8 asów, ser 1 as, cebula 5 asów, oliwa 5 asów, wino 2 asy, mała ryba 2 asy. W zwykłe dni rodzina wydawała od 15 do 20 asów a w święta do 60 asów.
A więc 2750 monet ze skarbu X 25 denarów X 16/60 asów.
Za ten skarb można by świętować w kilka osób w sumie 18333 dni lub całkiem normalnie żyć bez większych zmartwień około 150 -170 lat z całą swoją rodziną!

Polecane dla Ciebie:

KLIKNIJ TU I KONIECZNIE ZOBACZ JESZCZE NAJWIĘKSZY SKARB SREBRNYCH RZYMSKICH MONET JAKI ODKRYTO NA TERENIE ANGLII!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie napiszcie o poradę!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

7 KOMENTARZE

    • Nie bardzo misiu złoty. Dostajesz 10% znaleźnego i tyle . Pracowałem w KGP ,takie coś to gorący towar i znalezienie kupca jest trudne. Żaden poważny gangus nie będzie sie w to bawił .Skończyłoby by sie jak z napisem Arbeit maht Frei

      • Dostajesz co najwyzej dyplom pamiatkowy. Znajomy sprowadzil do Polski legalnie jeden z karabinkow Polskich, ktorych na swiecie jest 5 sztuk. Zarekwirowano go na granicy, pomimo legalnego kupna i pozwolenia na bron, a skarb panstwa nie oddal mu nawet pieniedzy, ktore wydal by nabyc ta bron. Wycenili go za ulamek ceny i dostal grosze.
        Podobnie jest z tego typu znaleziskami. 10% znaleznego? Kpina, w wiekszosci przypadkow, wycena odbiega od cen rynkowych a skarb panstwa stwierdza, ze nie ma pieniedzy na nagrode.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię