Nie będzie odbudowy zamku w Krupem. Przepadło 8,5 mln bo nie dołożyli brakujące 1,5…

Ruiny zamku w Krupem fot. wikipedia/Jerzy Strzelecki (CC BY 3.0)

Plan rewitalizacji i odbudowy zamku w Krupem i wieży ariańskiej po wieloletnich staraniach spełzł na niczym. Wszystkiemu winni są radni i nowy wójt którzy „nie widzą konieczności wydawania pieniędzy na rewitalizację„. Przepadło przez to 8,5 mln z dotacji unijnej.

Mieszkańcy mówią że gdyby wciąż żył poprzedni wójt to zamek był by odbudowany, to właśnie on pilotował i od lat załatwiał sprawę przywrócenia ciekawego zabytku gminie. Inwestycja została wyceniona na 10 mln zł z czego większą część bo 85% miał sfinansować projekt unijny, zaledwie 15% wkładu miało pochodzić od gminy.

Wójt Gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik złożyła wniosek o rozwiązanie umowy o dofinansowanie unijne, ponieważ radni stwierdzili że ich na to nie stać. Władze nie starały się również o pozyskanie prywatnego sponsora lub innego źródła środków. Stwierdzając że „gdyby nawet udało się inwestycję zrealizować, potrzebne były by kolejne środki na utrzymanie obiektu„. Jak widać wraz z poprzednim wójtem umarła wiara że obiekt ten może przyciągnąć turystów i być ciekawym zabytkiem w Lubelskiej gminie Krasnystaw.

Wizualizacja projektu technicznego rewitalizacji zamku Krupem fot. Pracownia Architektoniczna Łukasza Szlepera z Wrocławia

Ruiny XVI wiecznego zamku w Krupem miały zostać wyremontowane i udostępnione turystom. W planach była m.in. odbudowa bramy na zamek dolny wraz z nowym mostem idącym nad fosą, utworzenie punktu widokowego w zachowanej wieży-bastei i rekonstrukcję attyk. Sale w przyziemiu miały zostać ponownie nakryte sklepieniami a ich powierzchnia wykorzystana na cele muzealne oraz skromnego centrum turystycznego. Na dolnym zamku natomiast planowano odkryć fundamenty umocnień obronnych pochodzących z XVII wieku. Latem ubiegłego roku informowano o coraz gorszym stanie obiektu i osunięciu się kolejnych jego murów. Gmina jak widać woli by zabytek się rozpadł niż został zachowany dla pokoleń.

Mając na uwadze ile w kraju wydaje się na bezsensowne projekty, to brakujące 1,5 mln wydaje się naprawdę śmieszną kwotą. Trudno jednak pojąć dlaczego władze tak postąpiły, być może w tle jest jakiś konflikt polityczny… lub zwyczajnie ignorancja i brak kompetencji. Drugiej takiej okazji z pewnością ten obiekt nie otrzyma.

8 KOMENTARZE

    • Panie nie gadaj bo Kirkut obok mrówki zapadł się cały w ziemię kilka macew połamanych wystaje i tylko lisy na nie sikają. Krasnystaw to jedno z tych miast gdzie ciemnota rządzi od lat bo widać to na każdym kroku. Miasto się nie rozwija nic tu się nie dzieje. Ludzie protestują przeciwko PCK bo wola bryczkami jeździć. Stare chałupy i nowoczesne parterówki. Widać jak na dłoni wyborcę i urzedasa. Poddany i pan. kiedyś ktoś się za to dziadostwo weźmie…spokojnie

  1. A wystarczylo tylko dobrze poszukac czy czasem ten zamek nie nalezal kiedys do jakiegos obywatela panstwa polozonego w Palestynie i odbudowywalaby go cala Unia Europejska i to w podskokach !!! Mam nadziejem ze mimo wszystko,ten zamek jednak zostanie odbudowany.Wystarczy wykopac ze stanowisk winnych tak razacego zaniedbania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.