Sensacja archeologiczna. Groby wojowników i nie tylko… odkryte pod Gorzowem (GALERIA)

10
Niesamowite cmentarzysko odkryte w powiecie Gorzowskim jest sensacją archeologiczną na skalę całego kraju!

Początek tej historii miał miejsce w roku 2017. Wtedy to szalejący huragan powalił drzewo w lesie wydobywając na powierzchnie grot włóczni, który okazał się być częścią grobu wojownika. Rozpoczęto tam badania i od tamtego czasu stanowisko nieustannie zaskakuje archeologów!

Jak się okazało całkiem młody las został posadzony na wzniesieniu gdzie przed wiekami chowano zmarłych, dokładna lokalizacja tego miejsca jest utajniona ze względu na prowadzone tam badania. Można a nawet trzeba napisać trochę o tym niezwykłym miejscu i historii jakie za sobą niesie. Zostało ono nie bez powodu okrzyknięte „archeologiczną sensacją” i to na skalę całego kraju.

Cmentarzysko to zostało częściowo uszkodzone przez pług i prowadzone w tym miejscu prace leśne, dlatego część zabytków i pochówków zalega naprawdę płytko i można powiedzieć – na wyciągnięcie ręki. Jak twierdzą archeolodzy cmentarzysko to było wykorzystywane przez mieszkańców jakiejś pobliskiej osady, nie wiadomo jednak jeszcze jakiej.

Nasze prace w tym roku rozpoczęliśmy końcem września. W tym krótkim czasie wspólnie z pasjonatami z Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg odkryliśmy już kilka pochówków. W poprzednich badaniach znajdowaliśmy tutaj pochówki wojowników, tym razem znaleźliśmy również dwa groby należące do zwykłych ludzi. To utwierdza nas, że ten teren przed wiekami musiał służyć dla mieszkańców pobliskiej osady. – stwierdził nadzorujący badania, archeolog Krzysztof Socha, z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Jak już wspomniałem lokalizacja cmentarzyska jest utajniona, w obawie przed ludźmi o nieuczciwych pobudkach. Ujawniono jedynie, że ulokowane jest ono na wzniesieniu z pięknym widokiem. Prawdopodobnie i w tym miejscu dawniej mieściła się osada. Wskazuje na to część zabytków m.in. znalezione kilka dni temu naczynie liczące sobie aż 4,5 tys lat! Dopiero w późniejszym czasie na tym wzgórzu zaczęto chować ludzi, być może osadę przeniesiono wtedy w inne bardziej odległe miejsce.

Część z odkrytych pochówków jest typu ciałopalnego. Znaleziono m.in. urnę, a w niej przepalone kości i mleczne dziecięce zęby – pochowane w niej dziecko miało około 8-10 lat. W pozostałościach po spalonym wcześniej ciele, znaleziono m.in. naszyjnik wykonany ze szklanych paciorków, zapinki i inne przedmioty z początków naszej ery. W innych grobach znaleziono m.in. fibule – zapinki z okresu wpływów rzymskich, ceramiczne naczynia czy np. pierścień z brązu.

W pracach podobnie jak w poprzednich sezonach bierze udział wielu detektorystów. Niezastąpieni wolontariusze z wspomnianego Stowarzyszenia Tempelburg, na badania przyjeżdżają często z odległych miejsc jak; Opole, Gorzów czy miasta Kostrzyn. Dzięki nim udaje się namierzyć kolejne rozsiane pochówki i odnajdywać sporo niesamowitych zabytków. W badaniach bez wyjątku biorą również udział nie tylko mężczyźni ale i kobiety… a nawet i dzieci, które od małego chłoną i uczą się o historii z praktyki!

Jest to świetna przygoda i niepowtarzalna dla nas lekcja historii. Cały czas pracujemy pod okiem archeologa i bardzo dużo się przy tym uczymy. To ogromna satysfakcja mieć możliwość odkrywania czegoś co było w ziemi przez tysiące lat. – dodaje Marcin Gojtka, członek Stowarzyszenia Templeburg, pochodzący z Kostrzyna.

Badania są częściowo dofinansowane przez Lubuski WKZ i będą trwały do końca października. Naukowcom zależy głównie na określeniu zasięgu tego stanowiska, jest ono bardzo rozległe, jednak kluczowym zadaniem jest poznać jego granicę.

To niepozorne wzgórze obsiane drzewami, które posadzono w tym miejscu w okresie PRL wcześniej było terenem rolniczym. Przez co teraz większość pochówków jest na niewielkiej głębokości, a wiele jam grobowych oraz ich wyposażenie zostało zniszczone. Całe szczęście o istnieniu tego miejsca nikt wcześniej nie wiedział, przez co mimo zniszczeń od pługów zachowało się ono w świetnym stanie i przyniesie jeszcze wiele emocji. Z pewnością będziemy jeszcze informować o postępie prac i wynikach prowadzonych teraz badań.

Zdjęcia: Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne oraz Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

10 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.