Relacja świadków i zaskakujące odkrycie – masowa mogiła 16 niemieckich żołnierzy, w tym służących w jednostkach SS została namierzona i ekshumowana.

Jak poinformowała w dniu wczorajszym (30 marca 2023) Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”, przeprowadzono prace ekshumacyjne w miejscowości Orzełek, która znajduje się w powiecie sępoleńskim w województwie kujawsko-pomorskim.

W oparcie o relację świadków udało się zlokalizować miejsce pochowania 16 niemieckich żołnierzy, którzy polegli w 1945 roku. Zostali oni pochowani tuż za ogrodzeniem miejscowego cmentarza w masowym grobie. Zwłoki zmarłych zostały pogrzebane na polecenie sołtysa przez miejscowe kobiety.

Przy poległych odkryto tylko jeden nieprzełamany znak tożsamości (nieśmiertelnik). Znaleziono za to destrukt broni systemu Mauser wraz z oporządzeniem: hełmem, manierką, menażką, pasy wraz z klamrami wojskowymi w tym klamrą SS i amunicją i skórzaną ładownicą, puszkę na maskę przeciwgazową. Zachowało się nawet obuwie niektórych żołnierzy.

Znaleziono również liczne przedmioty osobiste jak bakelitowa maselniczka i pojemnik na mydło, portfel z pierścionkiem, srebrny sygnety w tym jeden z Łotewskim herbem, drugi z trupią czaszką. Ciekawa jest również propagandowa broszura agitacyjna w cyrylicy z napisem „Niech żyje Przyjaźń z niemieckim ludem robotniczym!”

Zdjęcia: POMOST

Odnaleziony w grobie destrukt broni i amunicję zabezpieczyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.