Poszukiwali w lesie szczątków samolotu, jednak żaden z nich nie spodziewał się takiego odkrycia. Broń z okresu II wojny światowej została znaleziona wykrywaczem metali.

To już kolejny raz w ostatnim czasie kiedy pasjonaci z Kaliskiej Grupy Eksploracyjnej trafiają jakiś ciekawy artefakt. Tym razem podczas weryfikacji informacji przekazanej przez lokalnego mieszkańca na temat rozbitego samolotu, natrafili na interesujący destrukt broni maszynowej wraz z magazynkiem. Szczęśliwym znalazcą jest Łukasz Kowalczyk, członek wspomnianej grupy.

„Wybraliśmy się na poszukiwania w Nadleśnictwie Taczanów w celu zweryfikowania informacji o rozbitym samolocie w latach 50/60 nieznanego typu (posiadamy rozbieżne informacje). Niestety na ten moment nie odnaleźliśmy miejsca rozbicia, dlatego ruszyliśmy dalej w teren. Tym razem przeszukiwaliśmy tereny po byłym składzie drewna, który funkcjonował od około 1910 roku. Nasz kolega z grupy Łukasz namierzył dość obszerny sygnał. Okazało się że trafił na broń.” – poinformował Konrad Wilk z KGE

Jest to dokładnie słynny pistolet maszynowy MP-40, który potocznie nazywano „Schmeisser” – choć tak naprawdę niemiecki konstruktor Hugo Schmeisser zaprojektował do niego tylko magazynek i mechanizm spustowy. Automat ten był produkowany przez Niemców i Austriaków w trakcie II wojny światowej w latach (1940–1944).

Taka broń z pewnością nie stanowi zagrożenia, jednak po umiejętniej konserwacji będzie to świetny eksponat do lokalnego muzeum. Tymczasem znalazcy poinformowali o tym fakcie służby, chcąc ustrzec się przed ewentualnymi kłopotami… pozwolę sobie poruszyć ten drażliwy temat, bo często go pomijam.

Ostatnie lata są pełne przypadków gdzie policja, egzekwuje w takim wypadku nawet totalne destrukty jak każdy inny sprawny egzemplarz broni. Płacąc dodatkowo za wykonywanie ich „ekspertyz”, obciążając później prokuraturę podejmowaniem dalszych decyzji o losie często kawałka zardzewiałej rury. Ostatecznie marnując czas i środki dziesiątek osób, trudno nazwać to nawet przewrażliwieniem – bardziej bezmyślnością. Nie trzeba być jednak żadnym ekspertem aby stwierdzić że większość z nich może być już jedynie bronią obuchową, kwestie związane z użyciem takowych do przestępstw również w 99,9% przypadków można wykluczyć – chyba że liczą się wojny wywoływane nam przez obce państwa. Jeśli ktoś uważa inaczej to powinien to konkretnie uzasadnić, nie przepisami a stanem faktycznym obiektu, podpisując się pod takimi kompromitacjami.

Niestety pod tym względem nasze prawo nie tylko jest zacofane ale i szkodliwe oraz niepotrzebnie kryminogenne. Wiele osób od lat porusza ten absurd, który tworzy tylko problemy i sprzyja nadużyciom, służąc tylko biegłym zarabiając na badaniach. To oczywiście żart bo myślę ten stan nikomu nie jest na rękę, a nawet w PRL z którego wywodzi się nasze prawo nikt tak nie robił. Pamiętam jak nawet 15 lat temu ludzie wystawiali takie destrukty na allegro, dziś mamy niby te same przepisy. Tylko że teraz za skorodowaną łuskę nabojową, która posiada niezbitą spłonkę stawiane są ludziom zarzuty traktując je jak „zapalnik”. Czy to ja mam tylko wrażenie że jakoś świat ostatnio zwariował w pogoni za sensacją, przekraczając granice skrajności i często bez żadnej logiki. Bo jeśli prawo nie jest dla ludzi to komu ono ma służyć i dlaczego My jeszcze za to płacimy? Nie od dziś się mówi że nasza ustawa o BiA jest wytworem komuny oraz podejścia władzy do ludzi, czy statystyki są aż tak złe że trzeba na siłę czepiać się dla zasady wszystkiego? Może jednak zacznijmy się wreszcie cieszyć jeśli ilość przestępstw danej kategorii spada, a nie szukajmy ich na siłę bo tak kiedyś towarzysze nauczyli…

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

5 KOMENTARZE

  1. W pełni się zgadzam. Osobiście mam postawione zarzuty nielegalnego posiadania broni zakupionej na militaria kilka lat temu, zwykły shotgum na gumowe kulki. Komuś się objawiło że to broń nielegalna, ustawę zamieniono na kolanie a ja i zapewne tysiące Polaków jesteśmy nieświadomymi przestępcami.

  2. Nareszcie głos rozsądku! Ktoś głośno powiedział o idiotyzmach wytwarzanych przez urzędników dotyczących pozostałości po broni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.