Legendarny skarb odkryty w mitycznej Troi – galeria artefaktów

Skarb odkryty przez archeologów na terenie mitycznej starożytnej Troi fot. wikimedia commons

Skarb datowany na 1400-1200 pne. został odkryty w 1890 roku przez Heinricha Schliemanna (1822-1890) – odkrywcę i badacza Troi. Zawiera on wiele bezcennych artefaktów wykonanych ze złota i nie tylko jednak było w nim coś znacznie interesujące. Mianowicie są to siekierki, które do dziś uważane za najcenniejsze odkrycia dokonane w trakcie całego okresu wykopalisk trojańskich.

Dwie z nich wykonane są z Nefrytu kolejna z Jadeitu a ostatnia z Lapis lazuli, łączą je najwyższe umiejętności trojańskich kamieniarzy i profesjonalnego poziomu obróbki kamienia, które można w uzasadniony sposób nazwać prawdziwym arcydziełem sztuki cięcia kamienia z epoki brązu.

Nigdy później nie odkryto podobnych zabytków. W przeciwieństwie do oryginalnych podobnych toporków z brązu, one same nie posiadają wartości bojowych i stanowią szczyty różdżki, święte symbole władzy królewskiej.

Obecnie uważa się, że Troja była miastem usytuowanym na wzgórzu Hisarlık w dzisiejszej Turcji. Pierwsze badania na tym terenie przeprowadził w latach 1871-1894 niemiecki archeolog-amator Heinrich Schliemann z asystującym mu od 1882 Wilhelmem Dörpfeldem. Na wzgórzu odkryto wówczas pozostałości 9 miast zakładanych w tym samym miejscu. Późniejsze badania z udziałem Carla Blegena w latach 1932-1938 przyniosły pierwsze poważne opracowanie naukowe. W 1989 roku pracę na tym terenie rozpoczęła misja Manfreda Korfmanna z Tybingi. Dopiero wtedy rozpoczęto prace nie tylko na cytadeli, ale też w tzw. dolnym mieście, które znajdowało się u jej stóp i miało kilkakrotnie większą powierzchnię.

Opisana w Iliadzie Troja była najprawdopodobniej szóstym lub siódmym z kolei miastem zbudowanym na wzgórzu Hisarlık. Została zburzona w połowie XIII wieku przed naszą erą, albo na początku XII wieku przed naszą erą.

Niektórzy uczeni utożsamiają Troję z miastem zwanym przez Hetytów Wilusa. Ostatnie miasto (Troja IX) zostało założone przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta w I wieku n.e. i upadło ostatecznie 300 lat później w czasach Bizancjum.

Postarałem się zebrać dla Was wszystkie ważniejsze zabytki ruchome odkryte w trakcie wykopalisk w mitycznym starożytnym mieście Troja i Mykeny, gdzie został pochowany król Agamemnon. Patrząc na artefakty i mając w pamięci ekranizację filmową legendy z 'Trojańskim koniem” jako symbolem pychy i upadku miasta. Nie trudno sobie wyobrazić jak królewskie rodziny używały te przedmioty w codziennym życiu, a trojańskie i mykeńskie kobiety w arystokracji podkreślały nimi swój poziom znacznie wyróżniając się od reszty.

Mam nadzieję że przybliżyłem Wam chociaż trochę to legendarne odkrycie, które przeszło na zawsze do annałów historii i archeologii.

Najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.