Rzymskie szkło… niezwykle rzadki i piękny artefakt z początków naszej ery

0
Kielich z ciemnozielonego rzymskiego szkła znaleziony na cmentarzysku w Jutlandii fot. Arkæologi Nordjyllands Historiske Museum

Śliczne i rzadkie rzymskie naczynie z zielonego szkła w kształcie kielicha. Zostało odnalezione podczas prac wykopaliskowych w jednym z grobów na cmentarzu w Jutlandii Północnej.

Archeolodzy pracujący przy pracach badawczych na starożytnym cmentarzu w Danii (obejmującym okres od młodszej epoki żelaza), natrafili początkowo na krawędź jak się wydawało zwykłej szklanki. Idąc za swoim instynktem nie podjęli od razu zabytku tylko zabezpieczyli ziemię wraz z nim gipsem i wysłali do pracowni konserwatorów.

Teraz gdy udało się delikatnie wyeksplorować ten obiekt stwierdzono że jest to rzymski kielich datowany na 200-550 rok naszej ery. Naczynia do picia są często znajdywane w grobach z tego okresu jednak głównie są one z gliny. Rzymskie szkło znajduje się tylko w najbogatszych grobowcach!

Zabytek znajdował się bardzo blisko powierzchni, ma to związek z coroczną uprawą gleby. Nowoczesna orka usuwa co roku kilka centymetrów ziemi warstwy ornej. Krawędź tego kielicha został znaleziony zaledwie kilka centymetrów poniżej głębokości pługa. Jak stwierdzili naukowcy jeszcze jedna lub dwie orki i był by w kawałkach… Na szczęście pług jeszcze do niej nie dotarł pozostawiając ją w jednym kawałku.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.