Kiścień – średniowieczna broń znaleziona przez poszukiwacza za wschodnią granicą! (GALERIA)

3
Kiścień znaleziony na Ukrainie przez Ваня Бабчук‎ z grupy "Хобі пошук з металошукачем"

Pół roku temu prezentowałem Wam inny kiścień znaleziony za wschodnią granicą, ten znaleziony dziś myślę przyćmiewa tamto znalezisko. Wrzucony dosłownie 30 minut temu na jedną ze wschodnich grup tematycznych przez poszukiwacza ‎Ваня kiścień z brązu posiada wyjątkowe zdobienia zoomorficzne.

Kiścień czasem zwany masłak to rodzaj broni obuchowej miażdżącej używanej w średniowieczu, składającej się z drewnianego trzonka, do którego łańcuchem, sznurem lub rzemieniem przymocowano bijak, służący do zadawania ciosów przeciwnikowi.

Często zwany także mylnie korbaczem lub morgenszternem. Trzonki kiścieni mogły mieć różną długość, zwykle jednak wynosiła ona około 30–40 cm. Bywały też kiścienie ich pozbawione, w postaci kuli na rzemieniu, który owijano dookoła ręki. Bijak miał zazwyczaj postać stalowej kuli najeżonej kolcami, choć istniały też bijaki gładkie oraz wykonane z innych materiałów (szczególnie wczesne ich wersje): rogu, kości, brązu. Zdarzały się kiścienie o 2 lub nawet 3 bijakach, każdym zawieszonym na własnym łańcuchu.

Kiścień – średniowieczna broń obuchowa fot. Metropolitan Museum of Art [CC0], via Wikimedia Commons

W średniowiecznej Europie kiścienie pojawiły się właśnie najpierw na Rusi (około X wieku), przejęte od koczowniczych ludów ze wschodu. Od XI wieku były używane w Europie Zachodniej, okres największej świetności tej broni przypada na wiek XV. Myślę ten znaleziony dziś przez poszukiwacza ‎Ваня Бабчук‎ z grupy „Хобі пошук з металошукачем” to wyjątkowy okaz takiego kiścienia z typowymi dla rusi zdobieniami zoomorficznymi przedstawiającymi Gryfa i Simargł.

Kiścienie używane były zarówno przez jazdę, jak i piechotę, choć sposób walki tą bronią, wymagający szerokich zamachów, wykluczał użycie kiścienia przez piechotę walczącą w szyku zwartym. W innych językach często nie ma rozróżnienia między kiścieniem a cepem bojowym.

Kiścień – średniowieczna broń obuchowa znaleziona na wschód od Lwowa przez poszukiwacza Назар Хай z grupy Шукачі скарбів

Kiścieniem nazywa się również masłak, broń typową dla czerni ukraińskiej i Tatarów. Składała się z giętkiego drzewca i umocowanej do niego końskiej, krowiej lub baraniej żuchwy.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. „W Polsce też są podobne znaleziska, tylko kto normalny to zgłasza. Archeolodzy blokują działkę, artefakt skonfiskowany i jeszcze grzywnę mogą do walić. Zamiast stworzyć fundusz, który by skupował i nagradza znalazcę, to są groźby i sankcje. „

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.