Często to co mamy pod nosem i znamy od dziecka, tak naprawdę umyka naszej uwadze w codziennej prozie życia. Jest to dużym błędem i mam nadzieję, że ten tekst pomoże Wam to sobie uświadomić oraz docenić rolę i wartość tych „rodzinnych skarbów”.

Każdy z nas posiada pamiątki rodzinne związane z rodzicami, dziadkami, pradziadkami. To np. stare fotografie, dokumenty, zastawa stołowa, biżuteria, książki, instrumenty muzyczne itd. – materiały pozbawione jakby mogło się wydawać większej wartości. Tylko w niektórych przypadkach ich właściciele, albo nawet lepiej, depozytariusze spisują historie tych przedmiotów. Jest to naprawdę wielka strata…

Okazuje się bowiem, że bardzo często nadgryzione już przez ząb czasu dokumenty i artefakty posiadają – jakby to powiedzieli archeolodzy – złożone i wieloaspektowe biografie – historie życia.

Poniższy artykuł jest tego przykładem. Dawid Kobiałka, doktor archeologii, odkrył swego czasu w piwnicy swojej babci stary, częściowo uszkodzony kufer. W swoim tekście, kierując się archeologiczną wrażliwością wobec kultury materialnej, przybliża losy kufra, który został zakupiony przez jego pradziadka na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych niespełna wiek temu.

Jego tekst myślę świetnie pokazuje jak losy rzeczy i ludzi są nierozerwalnie ze sobą splątane. Pamiątki rodzinne to w rzeczywistości fascynujący pomost łączący minioną przeszłość i chwilę obecną, żywych i umarłych.

Świadectwo szkolne prababci Dawida z 1900 r., które schowane było w kufrze i tym sposobem nie zostało spalone w 1946 r. fot. D. Kobiałka

Zastanówcie się wiec nad tym czy sami nie posiadacie takich rodzinnych skarbów o które warto zadbać. Lub ewentualnie zabezpieczyć przed zapomnieniem i utratą ważnych dla nich dodatkowych źródeł informacji jakimi są wciąż żyjący przodkowie.

Więcej niesamowitych zdjęć i informacji o odkrytym przypadkowo kufrze pełnym wspomnień przeczytacie w (w wolnej domenie) który dostępny jest w linku poniżej: https://czasopisma.uni.lodz.pl/archaeo/article/view/3430/2991 (dostęp 12.10.2019).

Interesuje Was historia Słowian lub Wikingów? Koniecznie sprawdźcie ofertę książek w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.