Bardzo dobrze zachowania siekierka z epoki brązu została odkryta w województwie Lubelskim przez poszukiwacza z wykrywaczem metali. Zabytek został już przekazany do odpowiedniej instytucji.

Swoje niezwykłe odkrycie, które może liczyć nawet 3500 lat podesłał do nas jego odkrywca Dominik Kopeć. Przy pomocy wykrywacza metali poszukując za pozwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, odkrył w swojej rodzimej miejscowości siekierkę z epoki brązu.

Zabytek został znaleziony w miejscowości Kopina. Jest to niewielka wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim. Przedmiot został zgłoszony do WKZ w Lublinie, skąd przekazano go do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej gdzie zostanie opracowany i zakonserwowany, a następnie zasili lokalne muzeum.

Zabytki tego typu to najczęściej znaleziska luźne, znacznie rzadziej spotykane w skarbach czy zespołach grobowych jak kurhany. Siekierka należy do grupy narzędzi użytkowych, o których wiadomo, że występowały na dużej części obszaru naszego kraju. Znajduje się je od pomorza po południe kraju. Podobną siekierkę odkryto chociażby w Karpackiej Troi, jednak wiązać można ją raczej z inną kulturą. Znaleziona w Lubelskim siekierka szynowa z podniesionymi brzegami pochodzi zapewne z kultury unietyckiej, lub ewentualnie przedłużyckiej.

Jest to kolejny bardzo ciekawy zabytek ważny dla kultury i dziedzictwa, który swoją wagą i rangą zmienia historię tego regionu i małej miejscowości w której został odkryty.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.