Pieniądze na ulicy… czyli jak stać się multimilionerem będąc biedakiem

0
Sprzątanie pieniędzy zalegających na węgierskich ulicach. Na drugim zdjęciu dzieci używające pieniędzy jako klocki (były od nich tańsze).

Ponad 70 lat temu podobnie jak u nas dla Węgrów skończyła się II Wojna Światowa i zaczęła bezwzględna okupacja sowiecka. W ciągu pierwszych 4 lat wojny Węgry doświadczyły niewielkich strat. Najgorsze nadeszło jednak pod koniec wojny, gdy od końca 1944 do 1945 roku, Niemcy z swoimi węgierskimi sojusznikami, bronili się przed Armią Czerwoną. Wtedy Rosjanie splądrowali cały kraj, całkowicie niszcząc przy tym połowę przemysłu i uszkadzając ponad jego pozostałe 90 procent.

Od początku 1945 roku, do wiosny produkcja wszystkich kluczowych dla tego kraju surowców drastycznie spadła, wydobycie węgla było na poziomie 40 procent w porównaniu do okresu przedwojennego, a produkcja boksytu spadła do zaledwie 1 procenta produkcji międzywojennej. Transport kolejowy oraz samochodowy praktycznie zanikł. Kolej została zniszczona w trakcie bombardowań, a wszystkie lokomotywy zostały zabrane przez Rosjan lub uciekających Niemców. Wszystkie mosty na Dunaju zostały zniszczone, kraj był dosłownie w ruinie, a nikt nie miał środków do odbudowy jego produkcji.

Dokładnie w takich warunkach Węgry zostały zmuszone do podpisania pokojowego traktatu. Przewidywał on, że rząd węgierski wypłaci Rosji ogromne odszkodowania wojenne, których wartość przekraczała połowę rocznego PKB, czyli 300 milionów dolarów. Nikt oczywiście nie miał wtedy takich pieniędzy, Węgrzy musieli więc szybko zdobyć te środki. Uciekający z kraju węgierscy faszyści zabrali jednak ze sobą do Niemiec matryce do drukowania pieniędzy.

Sowieci, którym przyszło ustalać wtedy politykę monetarną wszystkich „wyzwolonych” państw w Europie Wschodniej, zareagowali na zwiększone potrzeby węgierskiego kraju w najgorszy możliwy sposób – zaczęli masowo drukować ogromne ilości pieniędzy. Na efekt nie trzeba było długo czekać, spora inflacja węgierskiej waluty pengo(pengő) która rozpoczęła się na wiosnę, szybko stała się hiperinflacją.

Ceny na rynku wzrosły nawet czternastokrotnie i wciąż lawinowo rosły, w szczytowym okresie nawet około 400% dziennie (co, mając na uwadze postęp geometryczny, dawało astronomiczną liczbę 41,9 biliardów procent miesięcznie). Jedzenie kupowane po południu było już dwa razy droższe niż rano. To powodowało, że ludzie jeździli z zakupami do pracy.

Gdy ostatecznie zastąpiono pengő forintem, najwyższy nominał miał wartość 100 000 000 000 000 000 000 (sto trylionów, choć przygotowany do wprowadzenia był nominał 10-krotnie większy), zaś za przelicznik przyjęto stosunek 1 forint: 400 000 000 000 000 000 000 000 000 000 (czterysta kwadryliardów) pengő.

Przed II Wojną Światową wyemitowano następujące banknoty:

5, 10, 20, 50, 100 i 1000 pengő

Banknot o nominale 10 pengő, wprowadzony w 1929 roku fot. Magyar Nemzeti Bank (Hungarian National Bank)

Po II Wojnie Światowej wyemitowano banknoty:

10 000, 100 000, 1 mln, 10 mln, 100 mln, 1 mld, 10 mld, 100 mld, 1 bln, 10 bln, 100 bln, 1 biliard, 10 biliardów, 100 biliardów, 1 trylion, 10 trylionów, 100 trylionów, 1 tryliard pengő

Banknot o nominale 100 milionów b.-pengő (b.-pengő = bilion pengő), wprowadzony w okresie hiperinflacji fot. Magyar Nemzeti Bank (Hungarian National Bank)

Ludzie znaleźli wtedy sporo innych zastosowań dla banknotów. Używali ich do palenia w piecach, tapetowania ścian. Dzieci bawiły się nimi jak klockami, czy robiły z nich wycinanki lub sklejały latawce. Sprytniejsi przedsiębiorcy przyjmowali zapłatę tylko w monetach lub barterem za inny towar.

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.