W wieku 101 lat zmarł mjr Słowiński, żołnierz gen Maczka

0
Major Marian Słowiński - Śpij żołnierzu w ciemnym grobie - niech się Polska przyśni Tobie!

Wczoraj we wtorek (02.06.2020) w wieku 101 lat zmarł mjr Marian Słowiński, żołnierz gen. Stanisława Maczka, uczestnik kampanii wrześniowej w 1939 roku, walczył również pod Verdun.

Informację o śmierci majora Mariana Słowińskiego podał we wtorek w mediach społecznościowych Jan Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. „(…) Na Wieczną Wartę odszedł mjr Marian Słowiński (101 l), obrońca Ojczyzny w 1939 r., waleczny pancerniak gen. Stanisława Maczka, wyzwoliciel Francji, Belgii i Holandii. Człowiek wielkiego serca i dobroci” – napisał Jan Kasprzyk.

Marian Słowiński urodził się 8 maja 1919 w Inowrocławiu. W tym mieście skończył szkołę powszechną i wydziałową. W latach 1934–37 uczęszczał do Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich Nr 1 w Koninie. Do początku września 1939 służył w 8. kompanii szkolnej w 67 pułku piechoty w Brodnicy.

W połowie września 1939 skierowano go do Rzeszowa, na stanowisko instruktora w 167 Rezerwowym pułku piechoty. Stamtąd ewakuował się na Węgry. Do 4 kwietnia 1940 przebywał w węgierskim obozie dla internowanych w Érsekújvár, skąd uciekł do Francji. Dostał tam przydział do polskiego wojska. Przeszedł szkolenie przeciwpancerne i pod francuskim dowództwem brał udział w walkach pod Verdun. Następnie przedostał się do Wielkiej Brytanii na pokładzie polskiego okrętu. Do 1944 stacjonował w Liverpoolu, Crawford i Dundee, służąc w 65 Batalionie Czołgów, a następnie w 1 Pułku Pancernym.

W szeregach 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wziął udział w lądowaniu w Normandii i w walkach na linii Chambois-Falaise, wyzwalaniu Belgii i Holandii (w tym Bredy). Szlak bojowy zakończył pod Wilhelmshaven w Niemczech. Następnie do 1947 przebywał w Hanowerze i w tym roku wrócił do Polski.

Od 1959 pracował w Ambasadzie Kanadyjskiej w Warszawie – najpierw jako kierowca, potem jako kierownik działu administracyjnego. W 1984 przeszedł na emeryturę. Działał w wielu stowarzyszeniach kombatantów, w tym w warszawskim kole byłych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

EDC czyli Ekwipunek Dźwigany Codziennie… najlepiej mieć sprawdzony i niezawodny! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą odzieży, wyposażenia i akcesoriów na naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.