Każdy kto ogląda to zdjęcie pomyśli że to zwykła ulica, część zauważy też że jest to ulica w stanach. Tak naprawdę z lewej strony jest Kanada, a z prawej strony jest USA.
Większość z Was pomyśli jak to możliwe? – Ulica na zdjęciu to Canusa Street lub, po francusku, Rue Canusa jest to jedyna część granicy między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi, która biegnie w połowie ulicy. Ulica ta oddziela równinę Beebe Plain w stanie Vermont od rejonu Plaży Beebe w Stanstead w stanie Quebec i jest częścią trasy 247 Quebec. Nie można sobie od tak przejść na drugą stronę. Żeby iść do sąsiada na grilla, trzeba przejść przez posterunek graniczny i dostać pieczątkę do paszportu.
Ulica jest naszpikowana kamerami i pod stałym monitoringiem służb granicznych obu krajów, być może jest to „najbezpieczniejsza” ulica na świecie. Jednak gdy ucieknie Ci pies na drugą stronę… to masz problem, żeby go odzyskać, bo stał się nielegalnym imigrantem.
Ciekawostką jest że naprzeciw znajdującego się w zachodnim krańcu Canusa posterunku i przejścia granicznego po dziś dzień stoi dom z litego granitu(zbudowany jako sklep w 1820 roku). Od roku 1864, do początku XX wieku był siedzibą jedynego na świecie międzynarodowego urzędu pocztowego, z jednym postmistrzem i dwojgiem drzwi, jednym dla klientów amerykańskich i jednym dla klientów kanadyjskich. Na poczcie znajdowały się również dwie kasy, z których każda obsługuje klientów z innego kraju. Najlepsze w tym wszystkim jest to że list z jednej strony budynku na drugą szedł 200-kilometrową ścieżką koleją przez obie White River Junction, Vermont i Sherbrooke z powrotem do Quebec.
Sama nazwa ulicy Canusa oczywiście powstała z połączenia nazwy Canada i USA.